czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Odbiorą folie z gospodarstw. Rusza II nabór wniosków

spot_imgspot_img

Już 28 czerwca br. ruszyć ma drugi nabór wniosków w ramach Programu priorytetowego pod nazwą: „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. 

Program przewiduje m.in. jednorazowe finansowanie usuwania odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolnych ze względu na problemy organizacyjne i ekonomiczne związane z ich zagospodarowaniem. Celem głównym Programu jest natomiast rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa. O tę formę wsparcia mogą się ubiegać gminy oraz związki międzygminne. Wnioskować można o dofinansowanie inwestycji z zakresu transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów, w tym folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu big bag. Dofinansowanie wniosków osiągnąć może maksymalnie poziomu 100% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 500 zł za 1Mg usuwanych odpadów. 

25 milionów złotych 

Budżet naboru wynosi 25 mln złotych. Nabór potrwa od 28 czerwca do 15 września br. Umowy z autorami zaakceptowanych wniosków mają być podpisane do końca marca 2022 roku. Natomiast wypłata środków nastąpi do listopada 2022 r. Dodajmy, że wsparcie z Programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” kwalifikowane jest również jako pomoc de minimis w rolnictwie. Instytucją wdrażającą Program jest natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

– Rolnictwo mierzy się z szeregiem wyzwań, które pojawiają się wtedy, gdy trzeba wybierać między ekonomią a ekologią. Jednym z takich wyzwań jest znalezienie odbiorców dla odpadu, jakim jest masowo używana w produkcji rolnej folia. Nie ma dla niej w tej chwili dobrej alternatywy, dlatego jako administracja centralna musimy umiejętnie pomóc polskim gospodarzom oraz samorządom skutecznie poradzić sobie z tym kłopotliwym produktem – wyjaśnił Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka (instytucja nadzorująca).

W dzisiejszej (8 czerwca br.), konferencji inaugurującej nabór uczestniczyli też m.in.: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski i Wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk 

Dodajmy, że w 2019 roku Narodowy Fundusz rozpoczął program pilotażem, który objął siedem gmin, a następnie w ramach pierwszego naboru rozszerzył zasięg na całą Polskę. W wyniku pilotażu podpisano umowy na łączną kwotę ponad pół miliona złotych, a w pierwszym naborze była to suma ponad 42 mln złotych.

Źródło i foto: MKiS 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x