sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Od czasu złożenia wniosku w naborze zwiększyły się koszty założenia biznesplanu?

spot_img

Niedawno ruszyła wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i działań obszarowych PROW. W niektórych przypadkach wnioskujący od momentu złożenia formularza do podpisania umowy musieli czekać prawie rok. W tym czasie założone przez rolników kosztorysy zwiększyły się. Długi proces rozpatrywania wniosków to poważny problem. Zapytaliśmy rzecznika ARIMR czy w związku z powyższym przewidywana jest aktualizacja naboru. O to co nam odpowiedział.

Czas rozpatrywania wynika z przepisów

Na wstępie rzecznik poinformował, że starają się robić wszystko aby wnioski były rozpatrywane w jak najszybszym terminie natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest zobligowana do stosowania się do przepisów, które wpływają na długość analizy formularza. Odstępstwo od przepisów grozi nałożeniem kar finansowych, np. przez unijne organy. 

ARIMR daje możliwość aneksowania umowy i zmianę założeń biznesplanu

Jak przekazał rzecznik, w przypadku restrukturyzacji małych gospodarstw, ubiegający się o przyznanie wsparcia m.in. w przypadku zmian cen mających wpływ na realizację biznesplanu mogą skorzystać z prawa wystąpienia do dyrektora oddziału regionalnego Agencji z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu.

Jeśli zaś chodzi o tych, którzy chcą skorzystać z dofinansowania w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, przysługuje im możliwość aneksowania umowy – przez wzgląd na sytuację pandemiczną zakres przysługujących zmian dotyczy również zwiększenia kwoty pomocy (w ramach limitu).

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x