sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

O unijnej pomocy dla rolników. Czy będzie się opłacać?

O unijnym wsparciu dla małych i średnich gospodarstw rolnych, szczególnie tych rodzinnych, mówił wielokrotnie w imieniu Komisji Europejskiej, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski. O poparciu Rządu dla tego rodzaju działań zapewnia też regularnie Premier Mateusz Morawiecki. Teraz głos w sprawie zabrało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Zmiany w bezpośrednich płatnościach 

Wiceminister Rolnictwa Ryszard Bartosik przekazał Posłom na Sejm RP informację z której wynika, że nowy system płatności bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej na lata 2023–2027 projektowany jest w taki sposób by unijna pomoc trafiała do aktywnych małych i średnich gospodarstw rolnych wzmacniając ich realne szanse na rozwój w warunkach globalizacji rynków i zmian w oczekiwaniach konsumentów. Projekt  „Planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027” zawiera  wiele różnych instrumentów wsparcia adresowanych do małych i średnich, w tym szczególnie rodzinnych gospodarstw rolnych.

Ma być z tego zysk! 

Wsparcie inwestycyjne dla gospodarstw wdrażane będzie w ramach unijnej interwencji pod nazwą „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność”.

Celem tego pakietu pomocy ma być zwiększenie zorientowania małych i średnich gospodarstw na potrzeby rynku i konkurencyjności dzięki unijnemu wsparciu dla:

– racjonalizacji technologii produkcji,

– wprowadzenia nowoczesnych, w tym także cyfrowych, technologii lub innowacji, 

– zmian profilów produkcji, 

–  poprawy jakości produkcji, 

– zwiększenia wartości dodanej produktu, 

– budowy lub modernizacji budynków albo budowli służących do produkcji zwierzęcej z wykorzystaniem nowych technologii 

– realizacji operacji w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną. 

Warunkiem udzielenia i prawidłowego rozliczenia powyższych form pomocy ma być osiągnięcie i wykazanie przez wnioskodawców wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwach. 

Aktywni z premiami 

Projekt Planu strategicznego dla unijnej WPR zakłada też  realizację interwencji pn. „Premia na rozwój małych gospodarstw”. Ma ona także doprowadzić do zwiększenia zorientowania gospodarstw na rynek i konkurencyjność. W tym przypadku ważne będzie ścisłe powiązanie produkcji ze sprzedażą, upowszechnianie krótkich łańcuchów, racjonalne zmiany profilów gospodarstw i poprawa jakości produkcji.

Podstawą do przyznania i wypłaty premii będzie właściwie przygotowany biznesplan, który powinien zapewnić gospodarstwu wzrost orientacji rynkowej wyrażony przede wszystkim przez wzrost wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa. 

Źródła: MRiRW, Kancelaria Sejmu RP
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x