poniedziałek, 26 lutego, 2024

Noworoczne premiery firmy Kuhn

spot_img

Pierwszego dnia Targów Polagra Premiery 2020 odbyła się prezentacja nowości w maszynach marek Kuhn oraz Rauch. Wszystkie nowości w ciekawy sposób omówił Artur Szymczak – Dyrektor Kuhn Polska oraz Ireneusz Dobrowolski – Kierownik Działu Sprzedaży. Zapraszamy na krótką lekcję nowoczesnej mechanizacji rolnictwa.

 

Diagnoza usterek mulczera przez telefon?

Telemetria czyli możliwość zdalnego sprawdzenia parametrów pracy maszyny na ekranie komputera, tabletu czy nawet telefonu (a właściwie smartfona, ponieważ urządzenie które niemal wszyscy nosimy w kieszeni ma coraz mniej wspólnego z wynalazkiem Alexandra Gramah Bell’a) kojarzy się raczej z ciągnikami lub kombajnami zbożowymi czy sieczkarniami. W ich przypadku zadanie jest ułatwione, ponieważ komputer pokładowy na bieżąco analizuje sygnały płynące z kilkudziesięciu czujników rozlokowanych w całej konstrukcji. Dane z czujników są przetwarzane do postaci zrozumiałej przez szarego człowieka (1200 obr./min brzmi znacznie bardziej obrazowo niż długi ciąg zer i jedynek lub 24000 impulsów na sekundę) i prezentowane w odpowiedniej formie na wyświetlaczu. W dużym uproszczeniu telemetria polega na przesłaniu tych danych do sieci w sposób umożliwiający ich późniejszy odczyt. Inżynierowie firmy Kuhn postanowili pójść o krok dalej i zastosować systemy telemetryczne w rozdrabniaczu/kosiarce bijakowej nazywanej nie wiedzieć czemu mulczerem. Rozwiązanie zostało nazwane „Connected shredder”, czyli w dosłownym tłumaczeniu na język polski „podłączony rozdrabniacz”. Operator ciągnika współpracującego z maszyną, jej właściciel lub dowolna osoba przez niego wyznaczona na ekranie swojego smartfona z systemem Andorid (najbardziej popularny) lub iOS po włączeniu dedykowanej aplikacji mają możliwość bieżącego podglądu najważniejszych parametrów pracy maszyny: temperatury oleju w przekładni, obrotów wirnika oraz położenia ramy. Ideą rozwiązania jest przedłużenie żywotności maszyny, dzięki wczesnemu ostrzeganiu operatora o wystąpieniu usterek. System jako usterkę uznaje odstępstwo obecnych parametrów od parametrów określonych przez producenta. Wystąpienie usterki jest natychmiast sygnalizowane w aplikacji.

W aplikacji prezentowane są: obroty głównego wirnika, temperatura oleju w przekładni, wykres drań maszyny oraz pochylenie wirnika. Utrzymanie stałej prędkości obrotowej WOM-u, a co za tym idzie wirnika z bijakami co jest ważne dla zapewnienia jakości cięcia. Zbyt niskie obroty wirnika oznaczają w uproszczeniu wyższe opory cięcia czyli w jeszcze większym uproszczeniu spadek wydajności i wzrost spalania. Z drugiej strony zbyt intensywne użytkowanie może doprowadzić do przegrzania się oleju wewnątrz głównej przekładni. Mocno rozgrzany olej traci swoje właściwości smarne (szczególnie lepkość – „rozrzedza się”). Innymi słowy staje się trochę bezużyteczny więc przekładnia może ulec zniszczeniu. Naprawa lub wymiana na nową nie należy do najtańszych. Po otrzymaniu ostrzeżenia o zbyt wysokiej temperaturze oleju, należy jak najszybciej przerwać pracę, a maszynę pozostawić na wolnych obrotach aż do wystygnięcia oleju. Wyłączenie napędu, z dużym prawdopodobieństwem spowodowałoby zatarcie przekładni, czyli więcej szkód niż pożytku. Wzrost poziomu wibracji jest spowodowany najczęściej przez urwany lub nadmiernie zużyty bijak. W nowoczesnych ciągnikach wyposażonych komfortowe, amortyzowane kabiny wibracje maszyny są zwykle odczuwalne dopiero przy bardzo intensywnym poziomie. System „wyczuwa” je znacznie szybciej, informując o tym operatora.

Wibracje oprócz obniżenia komfortu i ergonomii pracy bardzo mocno obciążają łożyska, znacznie skracając ich żywotność. Maszyna jest wyposażona także w moduł GPS, pozwalający na określenie aktualnej pozycji maszyny. Każda powstała usterka jest zapisywana w systemie, z dokładnym określeniem chwili oraz miejsca jej wystąpienia. System rejestruje także całkowity i chwilowy czas pracy maszyny. Opcję powinni docenić usługodawcy, ponieważ ułatwia dokładne rozliczenie ze zleceniodawcą. System przez ekran aplikacji może zasugerować także dokonanie przeglądu lub naprawy maszyny. Rozwiązanie jest chronione patentem.

 

Precyzyjny wysiew na skłonach i ścielenie bez zapylenia

System RAUCH HillControl ułatwia precyzyjny wysiew nawozu w rozsiewaczach serii Axis pracujących na skłonach oraz zagłębieniach terenu. Zaletą systemu jest utrzymanie równomiernego pokrycia powierzchni pola przez nawóz, niezależnie od nierówności terenu. Zdaniem producenta system pozwala na ograniczenie zużycia nawozów do 3%. W przedniej części rozsiewacza umieszczony jest czujnik przechyłu maszyny. Wykorzystując dane z czujnika sterownik maszyny oblicza odpowiednie nastawy i reguluje punkt podawania nawozu na tarczę.
Zmiana punktu podawania nawozu jest związana z dawką wysiewu oraz prędkością obrotową tarcz. Także te parametry są na bieżąco analizowane. Regulacja wszystkich wspomnianych parametrów odbywa się przy wykorzystaniu siłowników elektrycznych.

Bardzo prostym, ale skutecznym rozwiązaniem jest układ ograniczenia zapylenia montowany w ścielarkach. Problem zapylenia dotyka głównie kurników oraz obór. Przy wylocie kanału wyrzutowego zostały zamontowane dwa rozpylacze. Do rozpylaczy podawana jest ciecz, która skleja drobne cząstki ograniczając zapylenie. Dozowaną cieczą oprócz wody mogą być różne środku grzybobójcze.

Nowe generacje dużych pras

Seria pras zwijających VB 7100 została stworzona z myślą o dużych producentach rolnych oraz firmach usługowych. Konstrukcja pras umożliwia formowanie bel o średnicy 1,8 m i gęstości 140 kg/m3. Zainstalowany przy podbieraczu czujnik wilgotności informuje sterownik maszyny, jakie będzie optymalne zagęszczenie beli z aktualnie zbieranego materiału. Zmiana zagęszczenia odbywa się bez udziału operatora. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie wydajności pracy oraz optymalne wykorzystanie maszyny. Komorę prasowania tworzą 4 pasy rozciągnięte na 3 rolkach. Producent deklaruje wydajność do 30 t/godz. Cykl otwarcia tylnej komory, wyrzutu beli oraz jej ponownego zamknięcia trwa jedynie 4 sekundy. Rolki napinające pasy są podparte na łożyskach baryłkowych o średnicy 50 mm. Łożyska są chronione przed czynnikami zewnętrznymi za pomocą opatentowanych uszczelniaczy.

Celem wprowadzenia nowej generacji wielkogabarytowych pras serii SB było podniesienie wydajności oraz komfortu pracy. Zmieniona została konstrukcja układu napędowego. System regulacji momentu obrotowego pozwala na współpracę prasy z ciągnikami bardzo dużych mocy bez szkód dla układu napędowego oraz zwiększenie masy bel. Większa masa bel jest pierwszym krokiem w kierunku przyspieszenia zbioru oraz jest osiągana przez wyższy stopień zgniotu, czyli więcej materiału w jednej beli. Innymi słowy z tej samej masy materiału powstanie mniej bel, czyli skróci się czas ich przeładunku a wydajność transportu wzrośnie. Prasy serii SB zależnie od modelu pozwalają na uzyskanie bel o wymiarach 80×90 cm, 120×70 oraz 120×90 cm.

Adam Płachta 

„MF always running” – system floty zastępczej

spot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników