wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Nowe trendy w nawożeniu

spot_img

W dniach 15-16 lipca podczas bezpłatnych webinariówdla rolników dr Agnieszka Krawczyk, manager ds. agronomii,przedstawiciel grupy Azoty opowiedziała o trendach w nawożeniu z uwzględnieniem ustawodawstwa, zmian klimatycznych oraz postępu technologicznego. Co nowego pojawiło się na rynku nawozów?

Nowe rozwiązania w nawożeniu roślin

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadziła nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu. Zawiera azot w formie amidowej oraz inhibitor ureazy jest nawozem uniwersalnym do zastosowania przedsiewnego i pogłównego. Nawóz ulega stopniowym przemianom w glebie do azotu w formie amonowej i azotanowej. 

Dzięki obecności inhibitora ureazy

• Zwiększa się efektywność wykorzystywania azotu i nawozu

• Silnie ograniczone jest ulatnianie się amoniaku z mocznika, w efekcie nawóz ma wysoką skuteczność w stosowaniu pogłównym

• Można zmniejszyć liczbę dawek azotu i lepiej dostosować termin nawożenia do terminów innych zabiegów agrotechnicznych w gospodarstwie (poprawa organizacji pracy w gospodarstwie) oraz warunków pogodowych

• Mocznik można stosować na wszystkich glebach, poza skrajnie kwaśnymi

Kolejną nowością Grupy Azoty jest linia produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Oferowana linia nawozów wieloskładnikowych produkowana jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nawozy są wzbogacone w wapń, magnez, siarkę i mikroskładniki, tj. miedź i cynk. Co warto podkreślić, zawarty w nawozie fosfor, a także wapń, magnez i mikroskładniki, w całości pochodzą z zasobów odnawialnych. Oprócz tego nawozy z tej linii zawierają azot amonowy, magnez i siarkę, które ułatwiają pobieranie fosforu przez rośliny – tzw. synergizm pierwiastków. Zawarty w nawozach fosfor jest rozpuszczalny w cytrynianie amonu i wodzie, w tym ¼ fosforu jest rozpuszczalna w wodzie. Związki fosforu rozpuszczalne w tych dwóch substancjach wykazują porównywalną skuteczność niezależnie od terminu aplikacji, o ile są umieszczone na odpowiedniej głębokości w glebie. 

Na rynku na tę chwilę dostępne są dwa produkty: Fosfarm4-10-15 oraz Fosfarm 4-8-21. Jednak Grupa Azoty zapowiada, że w ramach rozwoju linii będzie planować wprowadzenie kolejnych formuł nawozowych. Nawozy linii są dostępne w sprzedaży w opakowaniach typu big bag 500 kg oraz w workach 50 kg na palecie a kupić je można w autoryzowanej sieci dystrybucji nawozów Grupy Azoty.

Źrodlo:grupaazoty.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x