czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nowe limity DJP dla hodowli świń i drobiu! KE nie odpuszcza

spot_img

W ostatnich latach Unia Europejska intensywnie pracowała nad strategiami zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska. Jednym z najnowszych kroków jest przyjęcie przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej redukcji emisji z hodowli zwierząt oraz przemysłu. Decyzja ta ma istotne konsekwencje dla rolników. 

Kolejne wymagania dla gospodarstw hodowlanych

Nowa dyrektywa narzuca limity emisji dla różnych rodzajów hodowli zwierząt, bezpośrednio związane z wielkością inwentarza. W praktyce oznacza to, że większe gospodarstwa hodowlane będą musiały podjąć działania mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Przepisy te obejmują zarówno hodowlę trzody chlewnej, jak i drobiu, oraz wydobycie metali i produkcję baterii na dużą skalę.

Nowe limity DJP dla świń i drobiu zaproponowane przez Komisję Europejską

Współprawodawcy zgodzili się na rozszerzenie środków IED (Dyrektywa w sprawie Emisji Przemysłowych) na hodowle trzody chlewnej i drobiu. Wyjątkiem są gospodarstwa prowadzące ekstensywną lub ekologiczną hodowlę trzody chlewnej na wolnym powietrzu przez znaczną część roku. Nowe limity są następujące:

  • Kury nioski 300 DJP 
  • Tucz drobiu 280 DJP 
  • Świnie 350 DJP
  • Gospodarstwa mieszane 380 DJP (drób i świnie)

Limity DJP dla bydła

Do dnia 31 grudnia 2026 r. Komisja oceni, czy istnieje potrzeba dalszego rozwiązania problemu emisji z hodowli zwierząt gospodarskich, w tym bydła, oraz wprowadzenia klauzuli wzajemności, aby zapewnić, że producenci spoza UE spełniają wymogi podobne do przepisów UE podczas wywozu do UE.

Nie tylko hodowla zwierząt

Nowa dyrektywa dotycząca redukcji emisji gazów cieplarnianych nie ogranicza się jedynie do intensywnej hodowli zwierząt. Jej zakres obejmuje także wydobycie metali i produkcję baterii na dużą skalę, co obejmuje zarówno procesy wydobycia, jak i przetwarzania minerałów nieenergetycznych, takich jak żelazo, miedź, złoto, nikiel i platyna, prowadzone na skalę przemysłową. 

Istnieje plan na ponowną ocenę poziomów emisji przez Komisję Europejską w 2028 roku, a następnie przeglądy co pięć lat. Dodatkowo, substancje takie jak Dikofol oraz dwa rodzaje PFAS – kwas perfluorooktanowy (PFOA) i jego sole oraz kwas perfluoroheksano-1-sulfonowy (PFOS) – zostaną uznane za substancje zanieczyszczające wymagające regulacji.

Konsekwencje niestosowania się do nowych przepisów

Firmy, które nie dostosują się do nowych przepisów, mogą być obciążone karą finansową w wysokości nie mniejszej niż 3 procent ich rocznego obrotu. Dodatkowo, obywatele będą mieli możliwość ubiegania się o odszkodowanie w przypadku szkód na zdrowiu spowodowanych emisjami przemysłowymi.

Ustawa musi zostać zaakceptowana przez Radę Europejską, a następnie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE, aby weszła w życie 20 dni później. Państwa członkowskie będą miały 22 miesiące na dostosowanie się do nowych wymogów dyrektywy. Więcej szczegółów na ten moment brak.

źródło:www.europarl.europa.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x