czwartek, 22 lutego, 2024

Nowe Centrum Rolnicze we Włostowie

spot_img

Hala magazynowa dla rolników i firm, a w perspektywie znaczące w regionie Centrum Przedsiębiorczości Rolnej, na które składać się będzie centrum logistyczne – Agro Fresh Park, Manufaktura Spożywcza i Inkubator Przemysłowy, wszystko to powstać ma na terenie dawnej cukrowni we Włostowie (gmina Lipnik, powiat opatowski, woj. świętokrzyskie).

Przetarg na pierwszą halę!

Władze powiatu opatowskiego ogłosiły właśnie przetarg na pierwszy etap budowy Inkubatora Przemysłowego wraz z infrastrukturą techniczną, który ma być składową przyszłego Centrum Przedsiębiorczości Rolnej. Na realizację pierwszego etapu inwestycji, opatowski samorząd powiatowy otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 milionów 317 tysięcy zł z Rządowego Funduszu Polski Ład (z Programu Inwestycji Strategicznych). Za te pieniądze, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, powstanie hala produkcyjno-magazynowa wraz z pomieszczeniami socjalnymi, drogami dojazdowymi i niezbędną infrastrukturą techniczną, czyli instalacjami wodnymi, kanalizacyjnymi, energetycznymi z dostosowaniem do obecnego etapu realizacji inwestycji i do obsługi kolejnych planowanych obiektów. Hala o powierzchni blisko 7 tysięcy metrów kwadratowych, stanie w sąsiedztwie zachowanego komina cukrowniczego. Będzie to hala na wynajem nie tylko dla rolników, ale dla każdego, kto będzie chciał rozwijać rolniczą przedsiębiorczość.

8 hektarowe agrocentrum!

Przyszłe Centrum Przedsiębiorczości Rolnej powstanie na terenie po dawnej cukrowni we Włostowie. Obszar ten, w 2020 roku, zakupił powiat opatowski z intencją stworzenia tam agrocentrum, dającego rolnikom szansę na rozwój ich działalności. W przeciągu kilku najbliższych lat, na 8 hektarowym obszarze po dawnej cukrowni, powstać ma  Świętokrzyskie Centrum Przedsiębiorczości Rolnej składające się m.in. z Inkubatora Przemysłowego, Agro Fresh Parku i Manufaktury Spożywczej. Potencjał ku temu jest, ponieważ w samym powiecie opatowskim rolnictwo stanowi ponad 80 procent wartości produkcji. Centrum ma też szansę stać się ważną tego rodzaju instytucją w województwie i regionie.

Rolnicy są zainteresowani!

Jak zapewnia Starosta Opatowski Tomasz Staniek, już na obecnym etapie przygotowania inwestycji, zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców, czyli rolników pragnących np. wynająć tam magazyny lub firm, które będą tam mogły prowadzić produkcję, jest spore. Dodajmy, że centrum logistyczne- Agro Fresh Park i Manufaktura Spożywcza docelowo będą miejscem, w którym rolnicy będą mogli sprzedawać swoje płody rolne w ramach funkcjonowania polskiego krajowego systemu obrotu żywnością. 

Kolejne 27 milionów złotych!

Środki na pierwszy etap inwestycji, w wysokości ponad 15 milionów złotych, powiat opatowski otrzymał z pierwszego rozdania rządowego programu Polski Ład. Natomiast następne 12 milionów złotych, z przeznaczeniem na centrum logistyczne, pochodzić ma z Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego, czyli ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Natomiast w ramach drugiej edycji krajowego Polskiego Ładu, opatowski samorząd powiatowy planuje pozyskać kolejnych 15 milionów złotych.

Źródło i ilustracja: Starostwo Powiatu Opatowskiego

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x