czwartek, 22 lutego, 2024

Czy Narodowy Holding ocali rolnictwo?

spot_img

Dziś, 29 marca br., podpisano Umowę o przejęciu nadzoru właścicielskiego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych nad siedmioma rolno-spożywczymi spółkami skarbu państwa. 

– To ostatnia prosta na drodze do powstania Krajowej Grupy Spożywczej, czyli inaczej narodowego holdingu spożywczego – wyjaśniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wicepremier, a zarazem Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin. – Od tej chwili, w ciągu siedmiu dni, z Ministerstwa Aktywów Państwowych, do Rady Ministrów wpłynie projekt uchwały w sprawie powołania Krajowej Grupy Spożywczej. Natomiast po pozytywnej decyzji Rządu i po wpisaniu do KRS, grupa formalnie rozpocznie swoją działalność.  

Wokół Krajowej Spółki Cukrowej   

Siedem państwowych spółek o których mówił Wicepremier Jacek Sasin, to znajdujące się do tej pory pod nadzorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), firmy: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice oraz Kombinat Rolny Kietrz. Trzonem narodowego holdingu spożywczego będzie natomiast grupa kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A., do której spod nadzoru KOWR, włączono wcześniej dwie spółki: Elewarr wraz ze spółką – córką Zamojskie Zakłady Zbożowe.

Ochronią rolników przed zmowami?

– Głównym zadaniem Krajowej Grupy Spożywczej będzie ochrona polskich rolników przed niesprawiedliwymi dla nich zmowami cenowymi, a także przed wykorzystywaniem przewagi rynkowej przez nastawione tylko i wyłącznie na zysk, komercyjne podmioty – powiedział w trakcie dzisiejszej  konferencji prasowej, Wicepremier, a zarazem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. – KGS, jako silny podmiot gospodarczy z udziałem państwowego kapitału,  ma mieć wpływ na kształtowanie cen na krajowych rynkach rolno-spożywczych, tak aby duże podmioty komercyjne nie wykorzystywały rolników i producentów rolnych, szczególnie w momentach kryzysowych, obniżając ceny skupu. KGS ma też mieć wpływ na kształtowanie godziwych i niewygórowanych cen na rynku konsumenckim. 

Kryzysy i bezpieczeństwo żywnościowe 

Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk, do głównych celów Krajowej Grupy Spożywczej zaliczył też zapewnienie i podwyższanie poziomu bezpieczeństwa żywnościowego dla polskich konsumentów, a także podwyższenie możliwości gromadzenia państwowych rezerw żywnościowych do celów humanitarnych. W tym kontekście Wicepremier Kowalczyk przywołał przykład niedawnych problemów związanych z pandemią COVID-19 oraz obecnie trwającą wojnę w Ukrainie. 

– Realizując powyższe cele kłaść będziemy nacisk na funkcje magazynowe, przetwórcze, a w przyszłości też i handlowe,  narodowego holdingu – podkreślał Minister Kowalczyk. – Chodzi o to, by Krajowa Grupa Spożywcza była liczącym się państwowym stabilizatorem krajowej gospodarki rynkowej. W tym kontekście w przyszłości zakładamy poszerzanie holdingu o kolejne spółki, także zagraniczne. Stanowczo pragnę jednak podkreślić, że KGS funkcjonować będzie w warunkach gospodarki rynkowej. Nie mamy natomiast pokus by powracać do gospodarki planowej, takiej jak w epoce PRL.  

Czy to się uda?  

Dodajmy, że rządowi analitycy zakładają, że efektem tworzenia i przyszłego rozwoju narodowego holdingu może być wzrost przychodów nowo powstałej grupy kapitałowej do poziomu 3,2 mld zł rocznie. Jednak czy tak się stanie i czy Krajowa Grupa Spożywcza  spełni swoje funkcje, to się dopiero okaże. Szczególnie, że czas w którym rozwijać się będzie nowy gospodarczy podmiot, raczej do łatwych należeć nie będzie. 

Źródło i foto: MRiRW

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x