niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Notowania pszenicy rosną w środę po rosyjskim ataku na silosy zbożowe w porcie Reni

spot_img

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że ubiegłej nocy zniszczyły 13 rosyjskich dronów nad regionami odeskim i mikołajowskim. Niestety niektóre drony zdołały dolecieć do celu i uszkodziły silosy zbożowe i magazyny w jednym z portów rzecznych na Dunaju, który jest kluczowy dla transportu zboża – przekazał w środę gubernator obwodu Oleh Kiper. W ataku nikt jednak nie zginął i nie został ranny. Ukraińskie władze nie poinformowały jednak na razie, czy port działa.

Agencja Bloomberg, powołując się na rumuńskie źródła, informuje że chodzi o port Reni nad Dunajem, gdzie został uszkodzony silos zbożowy.

W reakcji na te doniesienia notowania giełdowe pszenicy rosną w środę po obu stronach Atlantyku. Paniki nie widać, a wyceny pszenicy odbiły po ok. 1% (godzina 15 naszego czasu) w Paryżu i Chicago. po fali spadków

Eskalacja działań wojennych w regionie spichlerza może spotęgować zakłócenia w handlu po tym, jak Rosja wycofała się z umowy zbożowej z Morza Czarnego w zeszłym miesiącu. To sprawiło, że kanały rzeczne – a także szlaki kolejowe i drogowe – stają się coraz ważniejsze dla transportu ukraińskich towarów za granicę, a rolnicy są w trakcie zbierania tegorocznych zbiorów.

Na początku sierpnia rosyjskie drony także uderzyły w porty na Dunaju, w tym w Izmail. Takie ataki grożą długoterminowym ograniczeniem potencjału handlowego Ukrainy.

Warto przypomnieć, że w najbliższych dniach prezydent Putin ma odbyć wizytę w Ankarze, gdzie prezydent Turcji będzie przekonywał Rosję do powrotu do umowy zbożowej.

Źródło: Bloomberg, Interia

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x