poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Notowania giełdowe pszenicy rosną mimo trwających zbiorów

spot_img

Ostatni tydzień (06-13.08.2021) zamknął się 10% wzrostem notowań giełdowych unijnej i 6% amerykańskiej pszenicy. W konsekwencji ceny pszenicy z tegorocznych zbiorów są najwyższe w historii notowań tych terminów dostawy. Na wykresach kontynuacyjnych serii najbliższej wyceny kontraktów nie były tak drogie od wygaśnięcia handlu starym ziarnem pszenicy i kukurydzy  (Paryż).  Skala wzrostu notowań kukurydzy i nasion oleistych były w tym czasie znacznie mniejsze.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures:

Trend wzrostowy cen zbóż, głównie pszenicy przyspieszył po publikacji przez Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) prognoz bilansów na rynkach rolnych. Kluczowe prognozy USDA dotyczące amerykańskich zbiorów kukurydzy, soi oraz krajowej i światowej pszenicy były gorsze niż oczekiwał rynek. Konsekwencją był silny wzrost wycen kontraktów futures po obu stronach Atlantyku.

W związku z fatalnym stanem upraw jarych, produkcja amerykańskiej pszenicy spadła o kolejne 1,3 mln ton (-3,1 mln ton w lipcu) do tylko 46,18 mln ton, a zapasy na koniec sezonu obniżono o 1 mln ton do 17,05 mln ton, co będzie najniższym poziomem od sezonu 2013/14.

Duże cięcia dotyczyły średnich plonów kukurydzy (ze 179,5 do 174,6 buszli na akr) i tylko niewielkie soi (z 50,8 do 50 b/a). Oczywiście konsekwencją mniejszych plonów są niższe prognozy zbiorów i zapasów obu głównych upraw w USA. Oczekiwane zbiory kukurydzy w USA obniżono aż o 10,5 mln ton do 374,7 mln ton, a zapasy na koniec nowego sezonu o 4,8 mln ton do 31,6 mln ton. Mimo tych cięć obie te wielkości będą większe niż w sezonie 2020/21.

Prognozę zbiorów soi w USA obniżono o skromne 0,8 mln ton do 118,1 mln ton, ale oczekiwane zapasy pozostały na niezmienionym poziomie 4,2 mln ton. Cięcie produkcji zrekompensowane zostało mniejszym zużyciem, eksportem i wyższymi zapasami na początku sezonu.

W ostatniej prognozie USDA mocno pogorszył się bilans światowego rynku pszenicy. Za cięcia w dół produkcji odpowiada susza na północnych równinach USA, w Kanadzie i Rosji. Amerykańskie zbiory pszenicy jarej spadną o 41% r/r i będą najniższe od 2002 roku. Zbiory kanadyjskie obniżono o prawie 1/4 w stosunku do lipca, do tylko 24 mln ton, a w Rosji o 15% (m/m), do tylko 72,5 mln ton.

RZUT OKA NA WYKRESY (wykres kontynuacyjny serii najbliższej):

GIEŁDA W PARYŻU:

Wyceny tegorocznych zbóż i rzepaku są najwyższe w historii notowań tych terminów dostawy. Na wykresach kontynuacyjnych serii najbliższej wyżej notowane były serie na stare zbiory (szczególnie duża różnica widoczna jest w przypadku kukurydzy).

GIEŁDA W CHICAGO:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CboT, Euronext-Paryż, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x