wtorek, 20 lutego, 2024

Niewielkie zmiany na unijnym rynku zbóż i rzepaku w skali tygodnia

spot_img

Na giełdzie w Paryżu tydzień kończący się 3-go lutego 2023 zamknął się na tylko symbolicznym minusie dla kukurydzy i pszenicy, podczas gdy rzepak nieznacznie podrożał. Wszystkie trzy unijne kontrakty zaliczyły swoje długookresowe minima 23-24 stycznia, po czym nastąpiła kilkudniowa korekta wzrostowa notowań. Do chwili obecnej wyceny wspomnianych kontraktów utrzymują się powyżej długoterminowych minimów. Sprzyja temu trend boczny w notowaniach amerykańskich zbóż i wzrosty na rynku soi w Chicago. W końcówce tygodnia unijnym kontraktom zaczął sprzyjać rynek walutowy. Kurs euro do dolara mocno się obniżył, poprawiając nieco perspektywy eksportu z UE.

Kontrakty na pszenicę i rzepak były liderami wzrostów w ostatnim tygodniu września

Głównymi czynnikami pogodowymi wpływającymi na rynki rolne pozostają susza w Argentynie i ostatnie ostre spadki temperatury w USA, które mogą zaszkodzić osłabionym już jesienią uprawom pszenicy ozimej.

Giełda w Paryżu

Marcowy kontrakt na pszenicę stracił nieco poniżej 1 euro (0,3%) w tygodniu kończącym się 3-go lutego. Na zamknięciu piątkowej sesji pszenica wyceniana była na 284,5 eur/t, czyli 5 euro powyżej 10-miesięcznego dołka z 23-go stycznia. Warto wspomnieć, że w styczniu pszenica potaniała o 7,5% (23,25 eur/t). Do poziomu sprzed roku brakuje pszenicy ponad 23 euro (8,9%).

Kukurydza z dostawą w marcu potaniała o 0,75 euro na giełdzie w Paryżu w skali tygodnia, do 278,0 eur/t – 6 euro powyżej styczniowego dołka. W styczniu kontrakt ten stracił na wartości 5,7% (-16,75 eur/t). Ciągle kukurydza wyceniana jest o prawie 30 euro (12%) wyżej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Seria rzepaku z dostawą w maju podrożała o  symboliczne 1 euro (0,2% w skali tygodnia) do 544,25 eur/t. Jest to poziom o ok 10 euro wyższy od minimów ze stycznia.

Unijny rzepak był liderem wcześniejszych przecen, które sprowadziły notowania do poziomów najniższych od sierpnia 2021. Od szczytu (1081 eur/t) z sierpnia 2021, nasiona rzepaku potaniały o 35%. Warto w tym miejscu dodać, że nasiona rzepaku wyjątkowo mocno zareagowały na wybuch wojny na Ukrainie, drożejąc z ok. 750 do do blisko 1100 euro w dwa miesiące.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures – zamknięcie z 03.02.2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z piątku – 03.02.2023):

GIEŁDA W PARYŻU:

GIEŁDA W CHICAGO:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x