czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Niemieccy rolnicy wysiali jesienią dużo mniej pszenicy i rzepaku niż przed rokiem

spot_img

Niemcy są drugim producentem zbóż w UE, a zarazem największym importerem naszego ziarna. Stąd prognozy zapowiadające słabsze w przyszłym roku zbiory w Niemczech są optymistyczne dla polskich producentów. Warto przypomnieć, że mniejszy areał zasiewów zbóż ozimych zanotowała też Francja -lider w produkcji zbóż w UE.

Z raportu opublikowanego 22-grudnia przez Niemiecki Urząd Statystyczny dowiadujemy się, że zasiewy pszenicy ozimej spadły w Niemczech o ponad 7% w porównaniu do roku poprzedniego ze względu bardzo wilgotne gleby.
Jesienią 2023 r. gospodarstwa rolne w Niemczech zasiały zboża ozime na 4,9 mln hektarów gruntów ornych na nadchodzący sezon żniw w 2024 r.

Areał zbóż ozimych pod zbiory 2024 spadł w Niemczech o 4%

Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), powierzchnia zasiewów zbóż ozimych jest o 196,5 tys. ha (-3,9%) mniejsza od powierzchni upraw w 2023 r.

Zasiewy pszenicy ozimej spadły o 7% r/r

Powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej, najważniejszej rośliny zbożowej w Niemczech, zmniejszyła się w porównaniu z tegoroczną powierzchnią upraw o 203 800 ha, czyli o 7,3% do 2,6 mln ha. Spadek powierzchni uprawy pszenicy ozimej można zaobserwować we wszystkich krajach związkowych z wyjątkiem Saary (+500 ha, czyli +6,5%). Największe spadki powierzchni w wartościach bezwzględnych występują w Dolnej Saksonii (-58 400 hektarów, czyli -16,6%), Szlezwiku-Holsztynie (-31 300 hektarów, czyli -20,9%) i Bawarii (-23 500 hektarów, czyli -4,8%).

Regionalnie bardzo wilgotne gleby utrudniają siew pszenicy ozimej

Spadek areału pszenicy ozimej można przypisać między innymi regionalnie bardzo wilgotnym glebom w planowanym terminie siewu i związanej z tym słabej dostępności pól. Ponadto rolę w decyzjach uprawowych mogła mieć także obecna sytuacja na rynku pszenicy oraz nowe regulacje dotyczące płatności bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Mniej żyta, ale więcej ozimego jęczmienia

Oczekuje się, że powierzchnia zasiewów żyta zmniejszy się o 4,4% (-27 400 ha) do 600 700 ha. Pszenżyto obsiano na 333,5 tys. ha, pozostając na poziomie z roku poprzedniego.

W przypadku uprawy jęczmienia ozimego nastąpił niewielki wzrost powierzchni zasiewów o 2,5% (+31 500 ha) do 1,3 mln ha.

Powierzchnia rzepaku spadła o prawie 5%

W niemieckich gospodarstwach zasiano rzepak ozimy na powierzchni 1,1 mln hektarów. Oznacza to powierzchnię o 4,7%, czyli 54 800 ha mniejszą niż przed rokiem.

Źródło: Niemiecki Urząd Statystyczny

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x