czwartek, 22 lutego, 2024

Perspektywy dla produkcji mleka i mięsa w UE. Komisja przedstawiła prognozy na nadchodzące lata

spot_img

Komisja Europejska przedstawiła prognozy ukazujące kontury przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej. Jakie trendy będą kształtować przyszłość sektora rolniczego w UE? Jakie perspektywy, wyzwania i możliwości otwierają się przed rolnikami w najbliższych latach? Przyjrzyjmy się sprawozdaniu „EU agricultural outlook 2023-2035.

Stopniowy spadek pogłowia bydła w obliczu wyzwań regulacyjnych

Zgodnie z prognozami Europejska produkcji wołowiny, zmierza ku spadkowi o 0,6 miliona ton do 2035 roku. Obejmuje to redukcję stada krów oraz zmienne warunki opłacalności, podyktowane surowszymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Pomimo podejmowanych wysiłków, takich jak wsparcie dochodów czy ekoschematy w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej, spadek ten jawi się jako nieuchronny. Eksperci spodziewają się, że przeciętne spożycie wołowiny na osobę zmniejszy się z 10 kg rocznie do 9,5 kg do 2035 roku Jak możemy przeczytać w raporcie KE, pomimo wzrostu eksportu wołowiny, przewiduje się trudności związane z rosnącą konkurencją oraz zmieniającymi się preferencjami konsumentów.

Wieprzowina w obliczu krytyki społecznej i wyzwań eksportowych

Hodowle świń o dużej intensywności podlegają krytyce z powodów środowiskowych i społecznych. Spodziewany spadek produkcji wieprzowiny w UE o prawie 2 miliony ton między 2021 a 2035 rokiem jest wynikiem czynników takich jak obecność afrykańskiego pomoru świń, surowsze przepisy środowiskowe oraz malejące możliwości eksportu. Z uwagi na obawy społeczne i stosunkowo wyższy udział tłuszczu w mięsie wieprzowym, przewiduje się, że spożycie wieprzowiny na osobę zmniejszy się o 7% do 2035 roku. Pomimo potencjalnego wzrostu cen wieprzowiny z powodu ograniczonej podaży, prognozuje się spadek eksportu z UE, przy czym Wielka Brytania wyłania się jako kluczowy kierunek eksportowy.

Perspektywy dla produkcji drobiu 

Wzrost produkcji drobiu w UE  ma odbywać się w wolniejszym tempie ze względu na regulacje środowiskowe oraz wyzwania związane z HPAI. Spożycie drobiu, napędzane przez czynniki takie jak dostępność cenowa czy łatwość przygotowania, przewiduje się, że wzrośnie z 23,7 kg do 24,9 kg na osobę do 2035 roku. Prognozuje się powolny wzrost eksportu drobiu, przy wzrastającej konkurencyjności globalnej i popycie z określonych regionów. Ceny drobiu, mimo przewidywanego lekkiego spadku w krótkim okresie, mają stopniowo rosnąć do poziomu 2400 euro/tonę do 2035 roku, głównie dzięki utrzymaniu popytu w UE oraz kształtowaniu się cen na poziomie światowym.

Trendy w sektorze mleczarskim na świecie

Ostatnie zakłócenia, takie jak pandemia COVID-19 i napięcia geopolityczne, przyczyniły się do zmian w popycie na produkty mleczne oraz wzrostu kosztów produkcji. Pomimo tych wyzwań, Unia Europejska nadal utrzymuje swoją pozycję jako światowego lidera w eksporcie mleka.

Chociaż UE odegrała kluczową rolę w wzroście produkcji światowej, przyszły rozwój sektora według prognoz KE prawdopodobnie będzie napędzany przez inne kraje. Na przykład kraje Azji Południowo-Wschodniej i Afryki Północnej planują zwiększyć produkcję mleka o około 3% rocznie do 2035 roku. Mimo rosnącej samowystarczalności, kluczowe kraje importujące będą nadal zależne od importu produktów mlecznych, a UE oraz Nowa Zelandia pozostaną na czele światowych eksporterów, przy możliwym wzmocnieniu pozycji Argentyny na rynku.

Prognozuje się, że spowolnienie wzrostu globalnego importu produktów mlecznych najbardziej dotknie mleka w proszku, używanego głównie jako składnik do przetwarzania. Jednak eksport sera, serwatki i masła może nadal rosnąć, dostosowując się do zmieniającego się zapotrzebowania na rynku światowym.

źródło: EU agricultural outlook 2023-2035

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x