wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Niebawem Polska może zostać sama w sporze z Ukrainą i KE

spot_img

Wygląda na to, że rozmowy i negocjacje mają sens i dają wymierne efekty. Polski rząd przyjął jednak taktykę „wojenną”, zapewne licząc, że konflikt z KE i Ukrainą przyciągnie rządzącym nowych wyborców.

Po Rumunii, także Słowacja dogadała się z Ukrainą w sprawie dwustronnego uregulowania importu zboża. „Zakaz sprowadzania zboża z Ukrainy do naszego kraju zostanie zniesiony, gdy system licencyjny zacznie obowiązywaćprzekazał słowacki resort w oświadczeniu przesłanym Reutersowi.

Warto przypomnieć, że zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku nacisków tych krajów spowodowanych protestami rolników.  Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Po tym terminie KE nie przedłużyła embarga na import z Ukrainy, ale zrobiło to kilka krajów na własną rękę. Polska i Węgry rozszerzyły nawet wcześniejszą listę o kilka innych towarów.  

Źródło: Reuters

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x