czwartek, 21 października, 2021
spot_img

Nie wiesz gdzie sprzedać żyto? Od dziś możesz zrobić to na giełdzie! [24.07.2020]

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Żyto na giełdzie RTRS

Czy rolnicy więcej zarobią?

Od dziś (24 lipca br.), Towarowa Giełda Energii (TGE – GPW) wprowadza na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) możliwość handlu wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C. Obrót żytem podobnie jak wcześniej wdrożoną pszenicą, prowadzony będzie w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), co oznacza, że zawarte transakcje podlegać będą natychmiastowemu wykonaniu. Ponadto, operacje realizowane będą równolegle w systemach kursu jednolitego i aukcyjnym.

– Celem jest umożliwienie rolnikom wyższych zarobków w bezpiecznych i transparentnych warunkach, które daje giełda.  Natomiast wprowadzenie żyta, czyli następnego produktu do obrotu na RTRS wynika z analizy potrzeb jego uczestników i oznacza przejście do kolejnego etapu rozwoju giełdy rolnej –  wyjaśnia Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Na czym to polega?

Obrót żytem, podobnie jak pszenicą, odbywał się będzie w dwóch systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym.

Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie.

Natomiast system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto.

 

Zadania Platformy Żywnościowej

Powyższe zadania realizowane będą w tamach zadań opisywanej już przez nas Platformy Żywnościowej, której podstawą jest TGE – GPW, IRGiT (Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych) i Magazyny Autoryzowane. Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa – bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane – wysoką jakość przechowywanego towaru.

Od uruchomienia RTRS na rynku funkcjonują 32 autoryzowane magazyny oraz dopuszczone są 3 domy maklerskie. Okres pilotażowy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
593ObserwującyObserwuj
8,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły