poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Gyzonie niszczą Ci uprawy? Ministerstwo ma na to radę!

-REKLAMA-spot_img

Wielka plaga gryzoni

Czy ministerstwo pomoże?

W tym roku, jak bumerang powraca problem zagrożenia dla upraw rolnych przez gryzonie. Rolnicy zmagają się z plagą myszy i innych małych gryzoni, które czynią znaczne szkody w uprawach. Tego rodzaju problemy na wielką skalę sygnalizowano m.in. w województwach: opolskim, dolnośląskim, a teraz w Wielkopolsce. Do sprawy odniosło się też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Ustawa nie przewiduje dopłat

Resort rolnictwa poinformował, że ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nie przewiduje dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka strat spowodowanych przez gryzonie. Jednocześnie kierunki zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych będą określone na podstawie realizowanego obecnie projektu GOSPOSTRATEG oraz w ramach prac Zespołu do spraw ubezpieczeń w rolnictwie.

 

Ministerstwo radzi co robić

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło też, jego zdaniem, skuteczne sposoby zwalczania gryzoni na polach, czyli metodę czynnych nor i metodę odłowu pułapkami.

Wyjaśnijmy zatem na czym one polegają:

Czynne nory

Metoda czynnych nor polega na tym, że na polu wyznacza się 3 miejsca o powierzchni 100 m2 na których oblicza się wszystkie nory utworzone przez gryzonie. Nory te należy natychmiast zadeptywać, a po upływie 1-2 dni powtórnie policzyć nory otwarte. Liczbę obliczonych nor należy podzielić przez 3. W ten sposób otrzymujemy średnią liczbę nor na poletko. Przy liczbie nor zamieszkałych na 100 m2 zabiegi zwalczające są niezbędne. Metoda ta jest najprostszą w wykonaniu i stosunkowo dokładną.

Odławianie pułapkami

  • Metoda odłowu pułapkami– przy zastosowaniu tej metody używa się pułapki z założonymi przynętami. Pułapki rozkłada się w dowolnych miejscach, jednak zwracając uwagę aby nie stwarzały zagrożenia dla innych zwierząt i ludzi. Zalecana ilość – 25 pułapek na 1 ha w odstępach 1 metrowych. Pułapki najlepiej ustawiać przy wylotach nor.

Decyzje o wykonywaniu zabiegów ochrony roślin powinny być podejmowane w oparciu o monitoring występowania organizmów szkodliwych, z uwzględnieniem progów ekonomicznej szkodliwości. Skutecznym środkiem do ograniczenia populacji gryzoni jest ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB oraz Ratron GL. Jednak z tych środków należy korzystać bezpiecznie.

Zatrute ziarno i Ratron GL

  • Ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB– można go stosować poza okresem wegetacji (przedwiośnie, późna jesień i bezśnieżna zima).
  • Ratron GL– preparat może zostać zastosowany jeden raz w ciągu sezonu wegetacyjnego przeciwko gryzoniom nornikowatym. Środek jest toksyczny dla zwierząt. Należy stosować go, tak aby nie był on dostępny dla ptaków i innych zwierząt. Nie należy rozsypywać środka na powierzchni gleby, ale umieszczać głęboko w norach (celem ochrony zwierząt niebędących celem działania środka).

A co wy o tym sądzicie?

MRiRW zaleca też korzystanie z informacji dostępnych w specjalnym serwisie internetowym: „Platforma Sygnalizacji Agrofagów” w zakładce Komunikaty pod adresem www.agrofagi.com.pl.

My jednak, z uwagi na skalę problemu i straty z którymi zmagają się poszkodowani rolnicy, zapraszamy was do dyskusji na temat tego:
Jak oceniacie skuteczność powyższych metod?

Czy macie już doświadczenia w tym zakresie?

A może można zaproponować coś lepszego?

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: MRiRW, Wielkopolska Izba Rolnicza.

Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników