środa, 7 czerwca, 2023

Jak wygląda rynek ziemniaków podczas pandemii?

Rynek rolny w czasie pandemii jest niestabilny

Szacuje się że areał uprawy ziemniaków konsumpcyjnych zwiększył się o 0.5% w porównaniu z poprzednim rokiem. NEPG czyli Organizacja Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej, sygnalizuję, że powierzchnia przeznaczona pod uprawę ziemniaków konsumpcyjnych jest ponad miarę.

Największy wzrost areału zaobserwowano na rynku niemieckim i francuskim.  Jednak pamiętajmy, że plon, a nie powierzchnia określa wielkość nadchodzących zbiorów. W Niemczech wiosenna susza i majowe przymrozki mogły ograniczyć potencjał plonu. a niektóre kontrakty zostały anulowane przez przemysł wytwórczy.

Sytuacja nie ma się najlepiej także w Ameryce Północnej – o 5% procent spadła produkcja ziemniaków w USA. Na myśl nasuwają się pytania: Czy panująca na świecie pandemia zostawi po sobie długotrwały ślad i czy w obecnej sytuacji producenci są przygotowani na dłuższe, a więc i droższe przechowywanie ziemniaków? Jest zbyt wcześnie, aby oszacować ekonomiczne skutki pandemii. NEPG przedstawi pierwsze szacunki zbiorów na początku września.

Maria Chmal
źródło:NEPG
Zdjęcie: Envato

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników