niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Największa w historii kwota przeznaczona na pomoc dla rolników

spot_img

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji w resorcie rolnictwa poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję o wyasygnowaniu 1,5 mld złotych, co oznacza że jest to największa kwota w historii przeznaczona na pomoc dla rolników.

Rolnicy, w gospodarstwach których straty osiągnęły 70% i więcej otrzymają pomoc w wysokości 1000 zł/ha, a ci których straty oszacowane zostały na ponad 30% do 70% otrzymają pomoc w wysokości 500 zł/ha. Natomiast jeżeli rolnik nie miał ubezpieczonych co najmniej 50% upraw, pomoc zostanie zmniejszona o połowę, co reguluje unijne prawodawstwo.

Kto pierwszy otrzyma pieniądze?

W pierwszej kolejności pomoc otrzymają rolnicy, w gospodarstwach których straty wynoszą 70% i więcej. Rolnicy mogą składać wnioski od 14 września br. w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty dla najbardziej poszkodowanych rolników będą następowały w kilka dni po złożeniu wniosku. Rolnikom, którzy złożyli wnioski wraz z protokołami strat, a straty oszacowane zostały na poziomie od 30% do 70%  pomoc będzie wypłacana przez ARiMR od 26 września br.

Minister podkreślał, że nikt nie pozostanie bez pomocy. Poinformował także, że po raz pierwszy pomoc otrzymają gospodarstwa rybackie, które poniosły straty w wyniku suszy i to w wysokości 300 zł/ha zarybionych stawów.

Historyczna kwota

– Historyczna wysokość pomocy suszowej pozwoli na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw rolnych, które poniosły straty w wyniku tegorocznej suszy – podkreślił minister. W roku bieżącym, wporównaniu do roku 2015 pomoc dla rolników jest trzykrotnie większa. Wtedy też pieniędzy zabrakło i trzeba było redukować stawki.

Wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich

Minister Ardanowski poinformował również, że uzyskał zgodę od Komisji Europejskiej na wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich od 16 października br. do 31 listopada br. Zaliczki będą wypłacane w wysokości 70% w ramach płatności pochodzących z I filara Wspólnej Polityki Rolnej i 85% w ramach płatności z II filara. Łącznie do rolników trafi ponad 11 mld złotych.

źródło: minrol.gov.pl
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x