sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Najnowsze prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE i w Polsce

spot_img

Zimna, a miejscami sucha pogoda sprawiła, że Europejska Agencja Monitorowania Upraw (MARS) obniżyła swoje prognozy dotyczące plonów średnich pszenicy, jęczmienia i rzepaku w biuletynie z 26-kwietnia 2021. Obecne szacunki zakładają średnią wydajność pszenicy miękkiej w UE na poziomie 5,86 t/ha w porównaniu do 5,89 t/ha szacowanych miesiąc wcześniej. W przypadku jęczmienia ozimego plon uśredniony został przycięte do 5,83 t/ha z 5,88 t/ha szacowanych w marcu. Mimo wspomnianych cięć szacunki plonów średnich zbóż są nadal bardzo wysokie. Jeśli prognoza się sprawdzi, to średnia wydajność zbóż (razem) wzrośnie o 3,6% do 5,52 t/ha w stosunku do średniej pięcioletniej. W przypadku poszczególnych gatunków jedynie pszenica durum powinna osiągnąć wydajność poniżej średniej, podczas gdy prognoza wydajności wszystkich pozostałych zbóż jest znacznie powyżej średniej.

Według analityków MARS rzepak powinien plonować 3,19 t/ha w porównaniu z 3,26 t/ha w zeszłym miesiącu. Oznaczać to będzie 4,6% powyżej średniej pięcioletniej.

Biuletyn MARS wskazuje, że zimna pogoda i miejscowy deficyt opadów (Hiszpania i południowa Francja ) powinny mieć ograniczony wpływ na średnie plony w całej UE.

Zimna i / lub sucha pogoda utrudniała wzrost i rozwój zbóż ozimych i spowodowane opóźnienia w siewie i wschodzie  upraw jarych. Niemniej jednak, ponieważ jest jeszcze wcześnie oczekuje się, że negatywny wpływu na zbiory był bardzo ograniczone i tylko w kilku przypadkach doprowadził do znacznej korekty w dół prognoz plonów (rzepak i pszenica durum we Francji i kilka upraw we Włoszech).

Prognozowana wydajność średnia w UE (t/ha):

Prognozy dla Polski

Wstępne prognozy dla Polski zakładają, że średnie plony zbóż i rzepaku mocno spadną w porównaniu 2020 rokiem, kiedy to zaliczyliśmy rekordowe zbiory. Nadal jednak wydajność zbóż (wyjątek kukurydza) i rzepaku  powinna być znacznie powyżej średniej.

Prognozy średniej wydajność zbóż i rzepaku w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Komisja Europejska

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x