sobota, 24 lutego, 2024

Czy będzie przewrót w podatkach?

spot_img

Rozwiązanie prawnego sporu o status i podatkową klasyfikację silosów może przynieść rolnikom ulgę w postaci kolosalnie niższych podatków od nieruchomości. Najprościej rzecz ujmując problem polega na jednoznacznym wyjaśnieniu czy: silos jest budynkiem magazynowym czy budowlą?

Dotychczasowe orzecznictwo podatkowe skłaniało się ku stwierdzeniu, że silos ze względu na swoje wyposażenie i  związane z nim urządzenia, a także infrastrukturę nie jest budynkiem magazynowym lecz częścią systemu przekazywania i podawania składnika w procesie produkcji, a zatem powinien być klasyfikowany jako budowla.

Przełomowy wyrok NSA?

Być może przełomem w sprawie niekorzystnej dla podatników linii orzeczniczej w zakresie opodatkowania silosów podatkiem od nieruchomości, będzie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt III FSK 3294/21 z dnia 16 marca 2021 r.). Zapadł on w sprawie spółki browarniczej, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania silosów służących do magazynowania słodu na terenie zakładów. Zgodnie ze stanowiskiem firmy, silosy na słód stanowią budynki, gdyż spełniają wszystkie cechy definicji budynku określone w przepisie art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych („UPOL”), co spółka szczegółowo przedstawiła w złożonym w NSA opisie stanu faktycznego. 

Trwale związane z gruntem

Firma wskazała m.in. na to, że tego rodzaju silosy są trwale związane z gruntem, posiadają fundamenty gdyż są umieszczone na żelbetowym bloku fundamentowym, z którym trwale połączona jest ich konstrukcja. Ponadto, w ocenie firmy, silosy spełniają dotyczący budynków warunek wydzielenia z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Ma tak być ponieważ posiadają one stalową konstrukcję szkieletową na której umieszczono ściany z blachy trapezowej. Firma podkreślała też, że obiekty te posiadają dach. W konsekwencji zdaniem spółki wnioskującej do NSA, tego rodzaju obiekty spełniają wszystkie warunki wymienione w przepisie art. 1a ust. 1 pkt 1 UPOL konieczne dla uznania je za budynki. Dodatkowym argumentem firmy było to, że tego rodzaju klasyfikacja zgodna jest z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2017 r. (sygn. akt SK 48/15), w którym wskazano, że żaden budynek nie może być jednocześnie budowlą, a żadna budowla nie może być jednocześnie budynkiem. Przy czym pierwszeństwo ma zawsze kwalifikacja danego obiektu jako budynku.

Spółka kontra skarbówka

W toku postepowania Naczelny Sąd Administracyjny opinię spółki skonfrontował ze stanowiskiem organów  podatkowych, Prezydenta miasta w którym działa spółka, a także z wcześniejszym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przychylił się do opinii, że silos ze względu na swoje wyposażenie oraz związane z nim urządzenia i infrastrukturę nie jest budynkiem magazynowym, a składnikiem systemu przekazywania i podawania słodu i w konsekwencji powinien być klasyfikowany jako budowla. 

Nie funkcja lecz konstrukcja

Ostatecznie NSA po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej wniesionej przez spółkę postanowił uchylić wspomniany powyżej wyrok WSA.Zgodnie ze stanowiskiem NSA o kwalifikacji obiektu budowlanego do kategorii budynków decyduje nie jego funkcja (np. funkcja zbiornika), a konstrukcja techniczna, związana wyłącznie ze spełnieniem warunków wyszczególnionych w art. 1a ust. 1 pkt 1 UPOL (trwały związek z gruntem, posiadanie fundamentu, dachu oraz wyodrębnienie z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych). Z tego też względu wyrok NSA może stanowić swoisty przełom w dotychczasowym orzecznictwie dotyczącym opodatkowania silosów i innych obiektów podobnego rodzaju.

Kolosalna różnica w podatkach

W ocenie ekspertów wyrok ten może mieć zasadnicze znaczenie dla producentów rolnych i spożywczych, a także przedsiębiorców innych branż, którzy dysponują tego rodzaju obiektami. Jest tak ponieważ budynki są opodatkowane od powierzchni – obecnie maksymalna stawka podatku wynosi 24,84 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej i co bardzo ważne nie jest uzależniona od wartości obiektu. Natomiast budowle są opodatkowane 2% podatkiem od ich wartości, co sprawia że ich wysokość jest kolosalnie wyższa niż w przypadku budynków.

Źródła – portale: ksiegowosc.infor.pl, klasyfikacje.gofin.pl, deloite
Foto: Pixabay  

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x