środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nad Europę Zachodnią zaczyna spływać bardzo zimne powietrze z północy

spot_img

Najbliższa noc pogodna zapowiada się jedynie na krańcach wschodnich i południowych naszego kraju. Tutaj też temperatura spadnie do około 5/8 stopni Celsjusza. W centrum, na Mazowszu, Mazurach więcej chmur i sucho z temperaturą na poziomie 8/10 stopni. Na zachodzie i północy pochmurno z temperaturą na poziomie 11/13 stopni powyżej zera. Dodatkowo na zachodzie i północy miejscami popada deszcz do maksymalnie 4 mm. Większe opady  na większym obszarze pojawią się w nocy od okolic Żagania po Poznań, Bydgoszcz, Elbląg- tutaj spadnie do około 3-7 mm deszczu.

Przed południem na zachodzie padać już przestanie. Na południu, wschodzie i w centrum nadal bez opadów. Natomiast w pasie od Dolnego Śląska po Wielkopolskę, Kujawy, Warmię miejscami występować będą opady mżawki i drobnego deszczu. Większe opady przelotne z lokalnymi burzami pojawią się od około godzin południowych do wieczora między takimi miastami jak Suwałki, Olsztyn, Elbląg, Mława, Toruń, Ostrołęka- tutaj jest największa szansa na większy deszcz. Kolejno zagrzmi i mocniej popada także między Warszawą a Łodzią, Wieluniem, Opolem, Nysą. Podczas burz lokalnie może napadać do ponad 20 mm deszczu- zwłaszcza na Warmii i Mazurach.

Wieczorem opady dotrą nad Górny Śląsk, Małopolskę, Mazowsze, Podlasie – w formie przelotnego deszczu i mżawki.

W południe temperatura po przejsciu porannych opadów na zachodzie i północy podniesie się do maksymalnie 11/13 stopni. Od Mazur po Kurpie, Łódzkie, Opolskie do czasu burz 17/19 stopni, zaś zaraz po nich spadek temperatury na 10-12 kresek. Na wschodzie i południu zanotujemy do 17/18 stopni.

Sobota/ niedziela

W nocy z soboty na niedzielę front z niezbyt dużymi opadami deszczu na poziomie 1/5 mm sięgnie Podlasia, południowego, wschodniego Mazowsza, Lubelskiego, Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Małopolski i Gór Świętokrzyskich.

Do południa pochmurno z opadami deszczu- który będzie słaby i nie popada wszędzie na wschodzie kraju. Po południu zanik opadów. Pokropi jeszcze na wschodzie Podlasia, ale nadal pochmurno. Na południu, zwłaszcza w Małopolsce słabo popadywać może przez cały dzień- wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek padać zacznie dość mocno. W centrum niedziela sucha i pochmurna. Sucho z przejaśnieniami na zachodzie i północy kraju.

Temperatura bardzo niska. Na zachodzie i północy 12/14 stopni. W centrum i na wschodzie 10/12 stopni. Na deszczowym południu zaledwie 8/10 stopni.

Strefa opadów z Małopolski w poniedziałek będzie wędrować na północy wschód lub na północ.

Obecnie są 2 warianty i nie wiadomo, która wersja sie sprawdzi- ta kwestia wyjaśni się w niedzielę. Wiadomo, że silne opady ominą w poniedziałek zachód kraju. Na pewno dużo deszczu spadnie na Małopolskę, Świętokrzyskie i wschód Górnego Śląska. Im wyżej tym większa niepewność, jakim torem pójdą opady.

Suma opadów za poniedziałek wyniesie około 10-25 mm deszczu i 50 cm śniegu w górach.

Lokalnie w Górach koło Kielc, Pogórzu spadnie mokry śnieg przy temperaturze na poziomie 1/3 stopni. W strefie opadów deszczu między północnym wschodem a południem temperatura sięgnie maksymalnie 5/7 stopni Celsjusza.

Niepewna jest równiez kolejna strefa ulew z wtorku na środę- jeden wariant sugeruje, że opady pójdą na Ukrainę, inny, że sięgną wschodu Polski i w środę zawrócą do centrum Polski.

Śnieżyce spodziewane są w krajach alpejskich na terenach rolniczych. Ciężki śnieg przy temperaturze 0 stopni spadnie na wiele regionów Austrii, Czech, Słowacji, południa Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy Francjii. Zima zawita również do wielu regionów Skandynawii.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x