środa, 28 lutego, 2024

Jutro Senacka Komisja Rolnictwa wznowi rozpatrywanie licznych poprawek i uwag do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

spot_img

O godz. 13.00 w piątek, po prawie dwugodzinnym posiedzeniu, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP, do poniedziałku, 11 października br. zawiesiła rozpatrywanie licznych poprawek i uwag do nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt.
Reprezentujący rząd Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot pozytywnie odniósł się szeregu poprawek Biura Legislacyjnego. Jak podkreślał przedstawiciel rządu miały one charakter porządkowy, definicyjny i redakcyjny, co jednak nie zmieniło sensu nowelizacji.

Doprecyzowanie kwestii odszkodowań

Sekretarz stanu zapewnił też, że rząd pracuje nad doprecyzowaniem kwestii odszkodowań dla przedstawicieli likwidowanych branż. Dodał również, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracę rozpoczął dziś zespół, który dopracować ma szczegółowe rozwiązania w tej kwestii. Paweł Szrot zapewnił także zebranych, że rząd rozważa kwestię urealnienia vacatio legis dla zakazów zawartych w projekcie nowelizacji ustawy. Szczegółów jednak nie podał.

Powstanie inspekcja ochrony zwierząt?

Jak wyjaśnił Paweł Szrot rząd planuje również utworzenie nowej państwowej inspekcji, która zajmować się będzie ochroną zwierząt. Natomiast organizacje społeczne, jak to ujął sekretarz, będą w tym przypadku: „sygnalistami wskazującymi zagrożenia”. Natomiast do przyszłego wtorku ma zostać doprecyzowane jakiemu ministerstwu podlegać będzie nowy administracyjny twór.

Protest Krzysztofa Bosaka

Podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa głos zabrał też m.in. Poseł na Sejm RP Krzysztof Bosak, który w imieniu swojego ugrupowania: Konfederacji Wolność i Niepodległość, zaprotestował przeciwko niezaproszeniu na posiedzenie rolniczych organizacji branżowych reprezentujących szczególnie te działy rolnictwa, które nowelizacja ustawy zlikwiduje lub ograniczy.
Posłowi odpowiedział przewodniczący Komisji Rolnictwa Senator Jerzy Chróścikowski, który stwierdził, że proces legislacyjny na tym etapie trwa już bardzo długo i każda z organizacji miała wiele możliwości zaprezentowania swojego stanowiska.

Wznowienie prac w poniedziałek

Ostatecznie Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP około godziny 13.00 zawiesiła swoje posiedzenie, które zostanie wznowione w poniedziałek, 12 października br. o godz. 16.00. Do tego czasu Senatorowie, którzy przyjęli już wcześniej uwagi od organizacji branżowych, mają prawo do wnoszenia poprawek w randze poprawek senackich. Natomiast ostateczna szansa na dokonanie zmian, zgodnie z Konstytucją, możliwa będzie jeszcze podczas II czytania projektu nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt podczas posiedzenia plenarnego Senatu, które odbędzie się we wtorek, 13 października br. Dodajmy, że na ten sam dzień liczne organizacje rolnicze skupione w ogólnopolskim komitecie protestacyjnym, zapowiadają potężną, wielotysięczną demonstrację.

Źródło i foto: Senat RP

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x