niedziela, 2 kwietnia, 2023
spot_img

Na zachodzie susza, a na wschodzie plantacje pod wodą

spot_imgspot_img

Jak wynika z ostatniego raportu IUNG w ramach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, suszą zagrożone są północno-zachodnie rejony kraju. Inaczej jest na wschodzie i południu kraju. Tam nadmiar wody wynosi od 100 do nawet 200 mm.

Siano nie zebrane, uprawy pod wodą

W wielu miejscach na Lubelszczyźnie siano nie zostało zebrane. Producenci bydła obawiają się, że nie będą mieli czym skarmiać zwierząt. W wielu miejscach siano pozostało na łąkach, a występujące w krótkich odstępach czasu opady powodują, że nie widzą oni szans na jego zebranie.

 

Rzepak – Poznaj tajniki uprawy (e-book)

Obfite i częste deszcze i gradobicia sprawiły, że na wschodzie i południu kraju obserwujemy liczne podtopienia i uszkodzenia upraw. Dodatkowo ciepła i wilgotna pogoda sprawiła, że na zbożach obserwuje się wysoką presję fuzariozy i septoriozy kłosów. Niestety w tym rejonie kraju zabieg T-3 nie był wystarczający. Rolnicy z Lubelszczyzny zdecydowali się na czwarty, a niekiedy piąty zabieg na kłos. Należy dodać, że każdy dodatkowy zabieg zwiększa koszty prowadzenia produkcji, a nie wiemy, jakie będą ceny w skupach.

Plantacje truskawek gniją a ceny w skupach niskie

Obfite opady sprawiły, że znaczna część plantacji truskawek wymokło i zostało na polu. Dodatkowo na wielu z nich wystąpiła szara pleśń. Plantatorzy truskawek musieli zainwestować w nawożenie i ochronę, a ceny w skupach są niskie. Wysokie ceny truskawek na targach i przydrożnych miejscach sprzedaży odstraszają klientów. Wszystko to sprawia, że plantatorzy liczą w tym roku straty.

Więcej na temat plantacji truskawek TUTAJ.

 

 

Aleksandra Wieremczuk
Zdjęcia: IUNG, Wiesław Gryn

 

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników