czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Na Ukrainie tanieją jajka i cukier, co jest konsekwencją blokady granic i ograniczeń w eksporcie do UE

spot_img

Ukraińscy producenci zmuszeni są szukać nowych rynków zbytu własnych produktów ze względu na blokadę zachodnich granic. Ekonomista, dyrektor wykonawczy Klubu Dyskusyjnego Gospodarczego Oleg Pendzyn powiedział o tym Kanałowi 24 , zauważając, że skutki blokady na granicy Polski i Ukrainy są już odczuwalne.

Jak podkreślił Pendzyn, na rynku ukraińskim występuje przesycenie niektórymi rodzajami produktów rolnych, które nie są dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Na przykład jajka są teraz o 20% tańsze niż w zeszłym roku. Cukier potaniał o 10%, choć jego cena na świecie rośnie. Olej jest o 18% tańszy niż rok temu, a wyroby piekarnicze – o 3-4%.

Ukraińscy producenci nie mają gdzie sprzedaż niektórych produktów rolnych

Wyobraźcie sobie. Minął rok – inflacja wzrosła o ok. 5,7%. Ale mamy 18-20% tańszy rynek krajowy. Bo jest nadprodukcja. Krajowi producenci wytwarzają produkty, których nie mają gdzie sprzedać. Mamy nadwyżkę podaży nad popytem. A cena spada – stwierdził Pendzin.

Korytarz zbożowy pozwala eksportować ukraińskie zboża

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku eksportu zbóż. Przecież tam producenci zostali przeformatowani na Południe. I „korytarz zbożowy” naprawdę działa.

Inni producenci mają pewne problemy. Najprawdopodobniej wolumen, który nie jest akceptowany w UE, zostanie przeniesiony na nowe rynki. Mogą to być kraje afrykańskie, Turcja itp. Trwają poszukiwania nowych rynków.

Źródło: uga

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x