środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Na pole z urzędem w kieszeni? Co tym razem czeka na nas od ARiMR?

spot_img

Na pole z urzędem w kieszeni?

eWniosekPlus i Agencja 4.0 – czy będzie prościej?

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa intensywnie pracuje nad  tworzeniem rozwiązań mających  usprawnić i przyspieszyć obsługę rolników. Najnowszym elementem tej strategii jest mobilna aplikacja dla rolników pod nazwą: eWniosekPlus. Przy jej wykorzystaniu rolnicy mogą się np. ubiegać o płatności bezpośrednie i obszarowe przez Internet i to bez wizyt w biurach powiatowych Agencji.

Z aplikacji można korzystać przy użyciu osobistego  smartfonu. Narzędzie umożliwia i ułatwia dwukierunkowy kontakt rolnika z Agencją. Posiadanie aplikacji jest dobrowolne. Wykorzystanie tego cyfrowego narzędzia daje wiele możliwości i uproszczeń. Za jej pomocą rolnik może przesłać do ARiMR fotografie dokumentów lub zdjęcia swoich gruntów i upraw potrzebne np. do weryfikacji wniosku o dopłaty obszarowe.

Bez uciążliwych papierów?

Obsługa programu nie jest skomplikowana. Rolnik na swego smartfona (który działa w systemie Android i iOS), otrzyma informację od ARiMR o potrzebie np. wykonania zdjęcia działki. Następnie winien on zalogować się do aplikacji, wejść w przesłane mu przez pracownika ARiMR zadanie, w ramach którego został poproszony o wykonanie zdjęcia. W zadaniu tym znajduje się szczegółowa instrukcja, co za pośrednictwem telefonu należy sfotografować, ile zdjęć wykonać, z jakiego miejsca na polu i w jakim kierunku trzeba wykonać fotografię. Na zakończenie, zdjęcia wykonane rolnika, za pośrednictwem aplikacji trafią do Agencji, gdzie następuje ocena poprawności ich wykonania.

Dzięki aplikacji eWniosekPlus radykalnie skróci się ma czas obiegu korespondencji, a tym samym załatwienia przez rolnika sprawy w ARiMR. Eliminacji ulega np.: tak uciążliwe przesyłanie papierowych dokumentów, składanie uzupełnień, decyzji i odwołań. Pierwszy pełny pokaz obecnych możliwości tej aplikacji przeprowadzono 21 lipca br. podczas specjalnego szkolenia dla rolników w filii Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku.

Portal dla hodowców zwierząt

Innym przykładem cyfrowych realizacji Agencji Restrukturyzacji jest portal IRZplus – zgłaszanie urodzeń i przemieszczeń zwierząt przez Internet, czyli internetowa platforma adresowana do posiadaczy zwierząt gospodarskich. IRZplus łączy w sobie zalety elektronicznej księgi stada, gromadzącej wszystkie potrzebne rolnikowi informacje o hodowanych przez niego krowach, kozach, świniach czy owcach, a także platformy umożliwiającej załatwianie urzędowych spraw wymaganych przy posiadaniu zwierząt gospodarskich. Dzięki IRZplus można szybko i wygodnie dokonywać zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących zwierząt, np. o ich urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju. Portal znacznie ułatwia też składanie zgłoszeń przemieszczeń zwierząt, np. kupna i sprzedaży. Za pośrednictwem IRZplus można również, bez konieczności udawania się do biura powiatowego ARiMR złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikaty, a także zamówić duplikaty paszportów dla bydła.

Elektroniczne przesyłanie dokumentów

Innym nowym rozwiązaniem wykorzystywanym w ARiMR jest również moduł eLZP. To z kolei system, który pozwala drogą elektroniczną przesłać z biur powiatowych do centrali ARiMR zautoryzowane listy zleceń płatności dla dopłat bezpośrednich i obszarowych PROW. System, w opinii ARiMR przeszedł pozytywny test praktyczny podczas ubiegłorocznej kampanii dopłat, która została zrealizowana w jeszcze szybszym tempie niż poprzednie. Wcześniej natomiast korzystano z czasochłonnego klasycznego przesyłania dokumentów np. za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Decyzje i Elektroniczny prawnik

Agencyjny Prawnik to kolejny nowy program, którego zadaniem jest gromadzenie wszystkich opinii prawnych  dotyczących  programów realizowanych przez ARiMR.  Rozwiązanie to ogranicza tworzenie po raz kolejny takich samym opinii prawnych przez placówki Agencji w różnych częściach kraju. Co ważniejsze umożliwia ujednolicenie sposobu oceniania wniosków przez wszystkie oddziały regionalne ARiMR.

Co dalej?

Agencja ma dalsze plany cyfryzacyjne. Mowa tu o  wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów w całej instytucji, system teledetekcji, czy wykorzystanie takich innowacyjnych systemów, jak maszynowe uczenie i sztuczna inteligencja. ARiMR dąży również do tego, by przejmować kolejne systemy informatyczne od wykonawców zewnętrznych. W strategię tę wpisało się również uruchomienie w Lublinie specjalnego ośrodka tworzenia oprogramowania zatrudniającego specjalistów z branży IT.
Pytanie tylko: jak uda się rolnikom odnaleźć w tej nowej, zautomatyzowanej Agencji Restrukturyzacji?
I czy rzeczywiście wszystkie powyższe rozwiązania będą w praktyce pomocne?
A co Wy o tym sądzicie?

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR, MRiRW
Foto: Pixabay & ARiMR (fot. I. Chrapowicz)

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników