środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Mimo utrudnień ze strony Rosji Ukraina wyeksportowała 2,7 mln ton zbóż w I połowie lutego

spot_img

Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poinformowało o trwających działaniach sabotażowych Rosji, co prowadzi do wzrostu liczby statków oczekujących na inspekcję we wspólnym centrum koordynacyjnym. W wyniku działań Rosji na dzień 12 lutego w kolejce czekało 145 statków, z czego 122 kierowano do ukraińskich portów po produkty rolne.

W ubiegłym tygodniu ukraińskie porty Morza Czarnego przyjęły tylko 16 statków, podczas gdy w poprzednim tygodniu wpłynęło do nich 25 statków.

Według resortu Rosja już trzeci miesiąc z rzędu wykorzystuje nieuzasadnione, a czasem absurdalne preteksty do sabotowania kontroli. Mimo międzynarodowych porozumień Rosja nadal blokuje eksport ukraińskich towarów, w tym zboża przez porty morskie. Ministerstwo liczy na to, że problem przeciągania kontroli zostanie rozwiązany siłami partnerów Ukrainy i całego cywilizowanego świata, a Rosja zaprzestanie dyskryminacyjnej polityki. Jednocześnie Rosja zwiększa eksport własnych zbóż po rekordowych zbiorach.

Mimo przeszkód w postaci opóźnień w przepływie statków przez korytarz zbożowy, Ukraina była w stanie wyeksportować w lutym 2,7 mln ton zboża.

Według danych Państwowej Służby Celnej, do 15 lutego 2023 roku Ukraina wyeksportowała 29,68 mln ton zbóż i roślin strączkowych od początku obecnego sezonu 2022/23, czyli o 41% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to wyeksportowano 41,96 mln ton. W pierwszej połowie lutego br. wyeksportowano 2,7 mln ton zboża, czyli o 29 proc. mniej niż w pierwszej połowie lutego 2022 r., kiedy to wyeksportowano 3,49 mln ton.

Źródło: Ukraińska Giełda Zbożowa

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x