sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Mediacje nie przyniosły efektów. ARiMR zaostrza protest

spot_img

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) trwający spór zbiorowy został zakończony po dwóch latach. Strona społeczna postanowiła przeprowadzić referendum strajkowe, gdyż pokojowe etapy sporu zbiorowego, w tym dwie mediacje, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 

Związkowcy obwiniają ARiMR o naciąganie faktów

ARiMR 18 kwietnia 2023 roku, na drugim spotkaniu mediacyjnym, strona społeczna przekazała mediatorowi i pracodawcy protokół rozbieżności. W trakcie spotkania, przedstawiciele organizacji związkowych przedstawili prawdziwą sytuację pracowników Agencji. Zwrócili uwagę na niskie wynagrodzenia oraz ciężkie warunki pracy, w tym przestarzały sprzęt, który wpływa na czas obsługi wniosków. Przedstawiciele związków podkreślili, że podawanie średniego wynagrodzenia w ARiMR w wysokości 7 tys. zł. brutto, jest świadomym naciąganiem faktów i wyrządza krzywdę dużej grupie pracowników, szczególnie zatrudnionych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych.

Mimo że strona społeczna przedstawiła swoje postulaty, pracodawca nie przedstawił konkretnej propozycji i kontynuował prezentowanie wynagrodzeń w postaci średnich. Zdaniem związków, takie porównanie nie oddaje prawdziwej sytuacji pracowników i nie uwzględnia różnic pomiędzy poszczególnymi stanowiskami i miejscami pracy.

Związkowcy rezygnują z mediacji i przystępują do referendum strajkowego w ARiMR

Wobec braku postępów w negocjacjach, strona społeczna podjęła decyzję o zakończeniu mediacji i przystąpieniu do referendum strajkowego. Zdaniem związków, mediator Magdalena Stalpińska nie radziła sobie z mediacją w tym sporze, a strona społeczna nie widzi szans na porozumienie w ramach tego etapu. Zarządy organizacji związkowych będących w sporze zbiorowym w ciągu tygodnia podejmą decyzję o pytaniach referendalnych i sposobie przeprowadzenia oraz terminie referendum strajkowego.

Strona społeczna zapowiada również akcję informacyjną, aby uświadomić społeczeństwu o sytuacji w ARiMR i samym referendum. Koniec mediacji to początek kolejnej fazy sporu zbiorowego, która może prowadzić do protestów i strajków pracowników Agencji.

źródło: solidarnoscarimr

Napisz komentarz

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mbmr
Mbmr
1 rok temu

I bardzo dobrze, pieniądze w ARiMR są po prostu śmieszne . Nie da się za to żyć .

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x