sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

KE planuje zakaz importu zboża z Ukrainy, w odpowiedzi na ruch Polski, Słowacji i Węgier? Są nieoficjalne doniesienia

spot_img

Według informacji przekazanych przez korespondentkę Polskiego Radia w Brukseli, nieoficjalnie, Komisja Europejska planuje wprowadzić zakaz importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika oraz rzepaku. Taka inicjatywa miałaby na celu zastąpienie zakazów wwozu, których wprowadzenie zdecydowały się podjąć Polska, Słowacja oraz Węgry w odpowiedzi na zbyt duży napływ towarów z Ukrainy.

Zakaz importu zbóż dla 5 krajów

W ciągu dzisiejszego spotkania wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis, spotka się z przedstawicielami Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Rumunii oraz Ukrainy w celu omówienia kwestii związanych z nadmiernym importem z Ukrainy. Jednym z rozważanych przez Komisję Europejską rozwiązań jest wprowadzenie zakazu importu, który zastąpiłby jednostronne decyzje podjęte przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Zakaz ten miałby obowiązywać na poziomie Unii Europejskiej i dotyczyć pięciu krajów, które zgłosiły problemy związane z nadmiernym importem – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Jest to jedna z propozycji, która ma na celu rozwiązanie problemu nadmiernego importu z Ukrainy.

Zweryfikowano podstawy prawne

Korespondentka Polskiego Radia donosi, że została zweryfikowana podstawowa podstawa prawna, na mocy której Komisja Europejska mogłaby wprowadzić takie nadzwyczajne decyzje, bez potrzeby prowadzenia dochodzenia. Niemniej jednak, zakres ewentualnego zakazu importu, na jaki mógłby się zdecydować organ unijny, byłby bardziej ograniczony niż ten, jaki już wprowadziła Polska w sobotę wieczorem. W celu uniknięcia ewentualnych skarg do Światowej Organizacji Handlu, konieczne byłoby również uzyskanie zgody Ukrainy na wprowadzenie takich nadzwyczajnych środków i zakazu importu wybranych produktów.

Komisja Europejska gotowa na wprowadzenie zakazu importu z Ukrainy?


Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma wysłać dziś list do przywódców pięciu krajów, w tym Polski, którzy pod koniec marca apelowali o działania w związku z nadmiernym importem ukraińskiego zboża.

Według informacji przekazanej przez korespondentkę Polskiego Radia, Komisja jest gotowa wprowadzić zakaz importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku z Ukrainy, ale przy jednoczesnym zapewnieniu tranzytu do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Decyzja ta miałaby zastąpić jednostronne zakazy wwozu, wprowadzone przez Polskę, Węgry i Słowację w odpowiedzi na import z Ukrainy.

Temat ten ma zostać omówiony dziś na spotkaniu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa z przedstawicielami pięciu krajów, w tym Bułgarii i Rumunii oraz Ukrainy. W dyskusjach weźmie także udział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.


Warto przypomnieć, że Minister Rolnictwa Robert Telus ogłosił wczoraj (18.04), że ustalono specjalne procedury, które zapewnią, że żadna tona ukraińskiego zboża nie zostanie zatrzymana w Polsce. Transporty zboża będą przeprowadzane przez kraj pod eskortą i objęte systemem SENT. Dodatkowo, na każdym z nich zamontowane zostaną plomby z elektronicznymi systemami śledzenia transportu.

źródło: polskieradio24

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x