czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Mamy już 44 produkt Chroniony Nazwą Pochodzenia!

spot_imgspot_img

Dziś, (5 sierpnia 2020 r.), weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej uwzględniające w Rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, nazwę: „Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego”. To już 44. polski produkt, który ujęto w spisie. Rejestr tworzony jest w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony prawnej wyjątkowych produktów regionalnych.

Zalety polskiego produktu

Uwzględniony w rejestrze specjał określono jako płynny lub skrystalizowany miód spadziowy pochodzący z górskich lasów jodłowych Beskidu Wyspowego. Jodły stanowią tam prawie połowę drzewostanu, a ich udział jest największy w Polsce. Spadź jodłową pozyskuje się przez pszczoły rasy kraińskiej linii Dobra. Linia ta została wytworzona lokalnie i jest najlepiej przystosowana do miejscowych warunków. Miód wyróżnia się bardzo ciemną barwą. W postaci nieskrystalizowanej przybiera barwę zielono-czarną, a po krystalizacji staje się jaśniejszy. Walorów miodu dopełnia jakość środowiska i mikroklimat Beskidu Wyspowego oraz tradycyjny model gospodarki pasiecznej.

Sery, kiełbasy, potrawy z Polski

W gronie polskich produktów chronionych uwzględnieniem w rejestrze znaleźć można nazwy różnych gatunków serów, miodów, miodów pitnych, potraw, przekąsek, owoców, warzyw i kiełbas. Szczegółowe dane dotyczące konkretnych produktów ujętych w Rejestrze, dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w specjalnej zakładce pod nzawą: produkty-zarejestrowane-jako-chronione-nazwy-pochodzenia-chronione-oznaczenia-geograficzne-oraz-gwarantowane-tradycyjne-specjalnosci

Rejestr chroni przed podróbkami

Zgodnie z przepisami UE nazwy produktów zarejestrowane w  spisie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności, podlegają prawnej ochronie przed: bezpośrednim lub pośrednim wykorzystywaniem w celach komercyjnych; każdym niezgodnym z prawem zawłaszczeniem, imitacją lub aluzją:  „w stylu”, „rodzaju”, „przy użyciu metody”, „tak jak produkowane w”, „imitacja” lub „podobne”; innymi fałszywymi lub mylącymi danymi odnoszącymi się do miejsca pochodzenia, a także praktykami mogącymi wprowadzić w błąd zainteresowanych prawdziwym  pochodzeniem produktu. Tego typu obwarowania dają więc gwarancję i możliwość prawnej ochrony w przypadku fałszerstw oraz podróbek.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRIRW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników