wtorek, 6 czerwca, 2023

Maleją prognozy plonowania unijnych upraw zbieranych jesienią

Eksperci MARS (jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy) obniżyli w swoim najnowszym biuletynie prognozy plonowania większości upraw zbieranych jesienią. Jedynie plon średni buraków cukrowych pozostawiono na poziomie oczekiwanym we wrześniu, czyli 73,2 t/ha. W porównaniu do średniej 5-letniej średnia wydajność kukurydzy, słonecznika i soi powinna obniżyć się aż o 16-19%.

Takich zbiorów kukurydzy jeszcze nie było. Wielkopolska zajęła 1 miejscu w rankingu

Średnie plony głównych upraw zbieranych jesienią w UE

Oczekiwany plon średni unijnej kukurydzy obniżono do 6,34 t/ha w porównaniu do 6,39 t/ha przed miesiącem. Oznacza to wydajność o prawie 20% poniżej średniej 5-letniej.

Kukurydza w Polsce

W przypadku polskich upraw kukurydzy prognozowana wydajność nie zmieniła się od miesiąca i oceniana jest na 6,69 t/ha w porównaniu do 6,79 t/ha średnio. Warto porównać to z wrześniową prognozą produkcji KE, która przyjęła plon średni kukurydzy w Polsce na poziomie rekordowym 7,62 t/ha, co przełożyć się miało na też rekordową produkcję 9 mln ton kukurydzy. Przy aktualnej prognozie wydajności oczekiwana produkcja krajowa kukurydzy powinna zbliżyć się do 8 mln ton (też rekord).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rosja zaczęła spowalniać eksport zbóż z Ukrainy

OCZEKIWANE ŚREDNIE PLONY KUKURYDZY W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Biuletyn MARS z 24-10-2022

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x