środa, 7 czerwca, 2023

Rosja zaczęła spowalniać eksport zbóż z Ukrainy

Według oficjalnych ukraińskich danych, od początku sierpnia aż 380 statków opuściło trzy porty Morza Czarnego, przewożąc 8,5 miliona ton towarów rolnych do krajów Afryki, Azji i Europy. Zawarta w Stambule umowa złagodziła światowy kryzys żywnościowy, doprowadzając do spadku cen zbóż i olejów roślinnych.

Unijne kontrakty na zboża i rzepak drożały w ubiegłym tygodniu

Jednak ostatnie dni przyniosły duże spowolnienie międzynarodowych inspekcji (uczestniczy w nich Rosja), znacznie poniżej 12, które mają być przeprowadzane każdego dnia. Skutkuje to sztuczną kolejką około 150 statków z 3 mln ton żywności.

Umowa z Rosją umożliwiająca eksport ukraińskich towarów drogą morską zawarta została 22-go lipca w Stambule (przy udziale Turcji i ONZ) na 120 dni z możliwością jej przedłużenia.

W ramach umowy Moskwa otrzymała gwarancje ułatwień dla własnego eksportu zbóż i nawozów. ONZ, Turcja i Ukraina czynią starania w celu przedłużenia umowy poza termin 19 listopada.

Andrzej Bąk
Źródło:World-Grain.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x