czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Ładowarka kołowa w rolnictwie – wszechstronność i funkcjonalność?

spot_img
Pobieranie materiału z silosu, załadunek wozu paszowego, praca na pryzmie – to tylko kilka wybranych prac, do których przydatna będzie ładowarka kołowa. Przedstawiamy, jak wielofunkcyjna może być to maszyna oraz na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

Przemieszczanie dużej ilości materiału w gospodarstwie jest coraz częstsze. Przeładunek i jego transport wykonywane są niemal codziennie. Przy realizowaniu wielu dodatkowych zadań bardzo przydatne okazują się uniwersalne maszyny, które potrafią swoją wszechstronnością zapewnić optymalną pracę. Jedną z takich maszyn jest ładowarka kołowa, która ma dużo użytecznych funkcji. Jej odpowiednie wykorzystanie pozwoli na przeprowadzenie zarówno wielu prostych, jak i skomplikowanych prac.

– Decydując się na ładowarkę kołową, mamy do wyboru bardzo duży asortyment, który oferują producenci. Od ładowarek małych, kompaktowych, poprzez średnie, kończąc na dużych. Wybieramy stosownie do potrzeb gospodarstwa, zwracając uwagę na takie czynniki, jak ciężar wywracający oraz masa własna maszyny. W dalszej kolejności przy zakupie powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość podnoszenia, moc silnika oraz rodzaj kinematyki ramienia, która może być typu Z, równoległa lub rolnicza. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj napędu – mówi Emil Kaźmierczak z CLAAS Polska.

Uniwersalna i dobrze dobrana do potrzeb wykonywanych prac ładowarka sprawdzi się w wielu różnorodnych zadaniach. Poznajmy najważniejsze z nich.

  1. Pobieranie materiału z pryzmy.

Pryzmy przeznaczone są do składowania materiałów, wśród których są produkty rolne. Dzięki zastosowaniu kinematyki rolniczej lub prostopadłej zarówno z góry, jak i z dołu uzyskujemy większą siłę pobierania. Zoptymalizowana kinematyka umożliwia równoległe prowadzenie wideł do palet w całym zakresie podnoszenia, bez konieczności ręcznej regulacji.

  1. Załadunek wozu paszowego lub biogazowni.

Wóz paszowy służy do szybkiego i dokładnego rozdrabniania składników paszy. – Przy załadunku za pomocą ładowarki istotne jest zastosowanie bezstopniowego napędu oraz odpowiedniego rozkładu masy, co zapewni niskie zużycie paliwa – zwraca uwagę ekspert CLAAS. Dzięki temu zyskujemy jeszcze większą wydajność pracy.

  1. Załadunek zrębków drewnianych oraz zwożenie i układanie bel.

W razie potrzeby dużej wysokości wysypu przydatna będzie łyżka wysokiego wysypu oraz odpowiednia pojemność, co pozwoli łatwo ładować ziarno na przyczepy lub do rękawa. Jeśli chodzi o zwożenie i układanie bel, ważną funkcjonalnością jest tłumienie drgań, zapewniające dużą prędkość w polu. Dodatkowo zwiększa się precyzja pracy podczas układania, wynikająca z układu jezdnego oraz czułego joysticka.

  1. Praca w magazynach

W tym przypadku istotna są odpowiednie wymiary oraz widoczność pozwalającą na pracę w ciasnych pomieszczeniach. Dzięki temu mamy pewność, że maszyna będzie w stanie zmieścić się niemal wszędzie. Samoblokujące się mechanizmy różnicowe, umożliwiają uzyskanie dużych sił pchania również podczas pracy na skręconej maszynie.

  1. Zamiatanie lub karmienie zwierząt.

Praca ze zwierzętami wymaga stałej prędkości, a zastosowanie tempomatu umożliwia jej proste utrzymanie. Bez tego urządzenia operator nieustannie musiałby zmieniać poziom wciśnięcia pedału przyspieszenia, w zależności od pochylenia terenu i skupiać na tej czynności uwagę, którą może poświęcić na nakarmienie zwierząt lub uporządkowanie przestrzeni wokół nich.

  1. Praca na pryzmie.

Przy pracy na pryzmie, która służy do przechowywania produktów rolnych, przydatna będzie funkcja DYNAMIC POWER.  Siła pchania jest automatycznie dopasowywana w zależności od prędkości jazdy, pozycji ramienia oraz kąta przechylania maszyny. System aktywuje się wtedy, gdy nadejdzie taka potrzeba, aby wspierać duże siły pchania i chronić napęd, kiedy maszyna nie jest wykorzystywana na pryzmie.

  1. Załadunek obornika.

Podczas załadunku obornika ważną rolę odgrywa stabilność ładowarki. Wahliwy przegub łamany nie tylko idealnie nadaje się do wszelkich prac w ciasnych przejazdach, lecz także zadba o komfort jazdy oraz stabilność. Przy maksymalnej wysokości poniżej 2,5 m (niezależne od ogumienia) maszyna jest w stanie doskonale poradzić sobie z przejazdami w niskich budynkach.

Wspomnieć tutaj należy również o takich parametrach, jak: dobra widoczność, szczelna kabina czy samoblokujące się mechanizmy różnicowe na obu osiach, zapewniające dużą siłę pchania.

  1. Mulczowanie, załadunek drewna.

Prac, do których możemy wykorzystać ładowarki kołowe, jest znacznie więcej. Z najbardziej istotnych i przydatnych funkcji warto wymienić mulczowanie czy ładowanie drewna. Wszystko to przy zachowaniu komfortu jazdy, stabilności oraz bezpieczeństwa dzięki odpowiednio dostosowanej, stabilnej konstrukcji.

Na ładowarkę kołową możemy otrzymać dopłatę z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdyż jest to maszyna rolnicza. Przedstawione powyżej przykłady pokazują, że inwestując w jedną maszynę, zyskujemy wiele funkcjonalności, które przyczyniają się do zwiększenia wygody pracy w gospodarstwie i wydajniejszej codziennej pracy.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników