niedziela, 1 października, 2023

Kukurydza zdominowała nasz eksport zbóż w I półroczu 2022 roku

spot_imgspot_img

W okresie styczeń – czerwiec 2022 Polska wyeksportowała 3,98 mln ton zbóż, w porównaniu do 4,50 mln ton w tym samym czasie 2021 roku (-11,6% r/r). Jednak, dzięki dużo wyższym cenom, wartość naszego eksportu ziarna (wyrażona w euro) wzrosła w I półroczu 2022 o ponad 37% (r/r) do 1,338 mld złotych.

Spadek wolumenu eksportu (w tonach) w omawianym okresie, dotyczył wszystkich zbóż oprócz kukurydzy, w przypadku której wysyłki eksportowe zwiększyły się o 80% (r/r) do aż 1,99 mln ton. Kukurydza stanowiła w I półroczu 1/2 naszego eksportu ziarna.

Drugim naszym zbożem, pod względem eksportu, była pszenica. Eksport tego zboża spadł w skali roku o 35% do 1,317 mln ton.

Kierunki eksportu polskiej kukurydzy:

Połowa eksportowanej z Polski kukurydzy trafiła w I półroczu 2022 roku do Niemiec, a pozostała część do innych krajów UE i Wielkiej Brytanii.

Kierunki eksportu polskiej pszenicy:Ponad 1/3 pszenicy wyeksportowaliśmy w analizowanym okresie do Niemiec, a blisko 50% (z Niemcami) do krajów UE. Druga połowa naszej pszenicy popłynęła drogą morską do Arabii Saudyjskiej, Maroka, RPA i Mozambiku.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x