sobota, 24 lutego, 2024

Kukurydza – jak zmaksymalizować plon? Zweryfikuj sposób zabezpieczenia materiału siewnego!

spot_img

Jesienno-zimowa pora tradycyjnie sprzyja refleksji, analizom i podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Rok 2023 okazał się wyjątkowo wyzwaniem dla producentów kukurydzy, którzy borykali się z różnorodnymi trudnościami. 

Niższe plony w porównaniu do poprzednich lat oraz niepokojąco niskie ceny skupu sprawiły, że rentowność produkcji kukurydzy stanęła pod znakiem zapytania.  W obliczu tych wyzwań wybór odpowiednich odmian to nie wszystko. Warto także zweryfikować sposób zabezpieczenia materiału siewnego.

Zabezpieczony materiał siewny zwiększa efektywność uprawy

Uprawom kukurydzy zagraża najbardziej kapryśna aura, zwłaszcza w obliczu wiosennych chłodów oraz późniejszych okresowych susz. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na ograniczenie plonowania roślin. Dlatego oprócz sprawdzenia i przeanalizowania oferty odmianowej, warto również zweryfikować sposób zabezpieczenia materiału siewnego. Prawidłowe zabezpieczenie nie tylko wpływa korzystnie na efektywne pobieranie wody i składników odżywczych w początkowym okresie wegetacji, lecz także zapewnia roślinom wysoki komfort znoszenia wahań temperatury i dobrą kondycję w krytycznym dla budowania plonu okresie kwitnienia. 

Acceleron: innowacyjne zabezpieczenie materiału siewnego kukurydzy

Innowacyjnym podejściem do zabezpieczania materiału siewnego kukurydzy jest wykorzystanie preparatu Acceleron – kompleksowego rozwiązania, które integruje w sobie zaprawy nasienne o działaniu fungicydowym, insektycydowym oraz biologicznym.
Unikalność tego produktu tkwi w synergii tych składników, mających na celu ochronę upraw już na wczesnym etapie sezonu, poprawę ogólnej kondycji roślin, ich równowagi i wigoru. Komponenty biologiczne wspierają efektywne pobieranie składników odżywczych przez korzenie, sprzyjając zdrowemu wzrostowi nawet w trudnych warunkach stresowych. 

Szczególną cechą jest zastosowanie nawozu biologicznego, który stymuluje kiełkowanie i rozwój grzybów mikoryzowych. Te mikroorganizmy przenikają do komórek korzenia, inicjując symbiozę z rośliną poprzez połączenie z jej korzeniem pierwotnym. Proces ten intensyfikuje pobieranie wody i składników odżywczych, zwiększając funkcjonalną objętość korzeni w glebie. 

Optymalna ochrona kukurydzy w stresie wodnym dla maksymalnych plonów

Pełny potencjał preparatu Acceleron ukazuje się szczególnie w warunkach stresu wodnego, umożliwiając kukurydzy skuteczną adaptację do ograniczeń nawodnieniowych.

Taka synergia wpływa nie tylko na utrzymanie optymalnego tempa wzrostu, lecz także sprzyja tworzeniu odpowiedniej ilości biomasy. Co interesujące, nawóz ten w warunkach stresu wodnego przyczynia się także do zwiększenia masy kolb, co w sytuacjach niekorzystnych dla uprawy może skutecznie przeciwdziałać obniżaniu plonów.

W warunkach okresowych niedoborów wody, szczególnie dotkliwe skutki obserwuje się na słabszych stanowiskach, charakteryzujących się ograniczoną pojemnością wodną. W sytuacjach stresowych, kluczowym aspektem jest zapewnienie roślinom dostępu do wody zgromadzonej w głębszych warstwach gleby. W glebach zwięzłych o złej strukturze, korzenie kukurydzy nie sięgają do głębszych poziomów i znajdującej się tam wody, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uschnięcia roślin. Dodatek biologicznego nawozu do zaprawy niweluje ten problem.

Kluczowa strategia dla optymalnych przyszłorocznych zasiewów

W 2023 roku plony kukurydzy w Polsce były niższe niż w poprzednich sezonach, co można przypisać m.in. niedoborowi wody w maju i czerwcu, co znacząco osłabiło kondycję kukurydzy. W kontekście planowania przyszłorocznych zasiewów, kluczowe staje się odpowiednie zabezpieczenie materiału siewnego, aby zapewnić siewkom optymalne warunki do początkowego wzrostu. Warto rozważyć holistyczne podejście, łącząc zaprawy fungicydowe i insektycydowe z preparatami biologicznymi, które wzmacniają rośliny w początkowym etapie wzrostu. 

Takie kompleksowe działanie systemowo chroni uprawę na początku sezonu, poprawiając kondycję, równowagę i wigor roślin, co z kolei maksymalizuje ich potencjał plonowania. Substancje biologiczne dodatkowo wspierają dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, co jest kluczowe dla sprawnego rozwoju roślin, zwłaszcza w trudnych warunkach uprawowych. Zima to odpowiedni czas, by zastanowić się nad możliwościami takiego dodatkowego ubezpieczenia upraw i wnikliwie przejrzeć ofertę firm nasiennych, nie tylko pod kątem odmian, ale i metod zabezpieczania nasion.

źródło: opracowane na podstawie tekstu Anny Rogowskiej

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x