sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Sukces na polu zaczyna się od nasion

spot_img

Na wysokie plony uzyskiwane z produkcji roślinnej wpływ ma szereg czynników. Jednym z kluczowych elementów uprawy jest wybór dobrej, wysoko plonującej odmiany oraz kwalifikowanego materiału siewnego najwyższej jakości, który zapewni odpowiedni start plantacji, już na pierwszym etapie wzrostu.

Sprawdzone odmiany gwarantem sukcesu

Proces hodowlany nowych odmian roślin uprawnych to wynik pracy naukowców i hodowców korzystających z najnowszych osiągnieć inżynierii genetycznej i biotechnologii. Hodowla wprowadza postęp biologiczny, który przekłada się na wyższy potencjał plonotwórczy roślin, ale także na większą tolerancję odmian na czynniki chorobotwórcze lub niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak przymrozki czy też susza. Gwarancję zachowania wszystkich cech odmiany, a zatem jej odporności na choroby czy też dobre plonowanie, zapewnia jedynie siew kwalifikowanego materiału siewnego. To właśnie w nasionach zakodowana jest moc i potencjał danej odmiany.

Materiał siewny najwyższej jakości

Produkcja kwalifikowanego materiału siewnego to skomplikowany i wieloetapowy proces. Wszystko zaczyna się już na etapie zakładania plantacji nasiennej. Poznańska Hodowla Roślin z oddziałem w Nagradowicach ma w swoim zapleczu nowoczesne linie technologiczne, które dają gwarancję zachowania najwyższej jakości nasion oferowanych dla rolników. Surowiec transportowany z pól przechodzi w zakładzie produkcyjno-nasiennym długą drogę uszlachetniania, zanim finalnie zostanie zapakowany w worki i dostarczony do klientów. W Poznańskiej Hodowli Roślin dbałość o materiał siewny zaczyna się już na etapie wstępnego czyszczenia i magazynowania surowca w silosach wyposażonych w systemy wentylacji i czujniki temperatur. Na linii dokładnego czyszczenia nasiona są dokładnie czyszczone i sortowane z wykorzystaniem systemu wialni, sit oraz tryjera. Dodatkowo na stole grawitacyjnym oddzielane są wszystkie nasiona porośnięte lub źle wykształcone. Dla zachowania pełni jakości nasiona kierowane są na sortownik optyczny, który na podstawie analizy obrazu identyfikuje nasiona po ich kształcie i kolorze, a następnie oddziela te niepożądane, np. z objawami porażenia.

Zaprawa nasienna – pierwszy etap ochrony roślin

Bardzo ważnym etapem w produkcji wysokiej jakości materiału siewnego jest proces zaprawiania nasion. Najwyższymi standardami na tym etapie mogą szczycić się firmy nasienne posiadające certyfikat ESTA. W 2019 roku w Nagradowicach oddano do użytku nowoczesną linię do zaprawiania nasion zbóż, rzepaku oraz kukurydzy. Jest ona w pełni zautomatyzowana, bezpieczna dla środowiska oraz użytkowników, dzięki czemu możliwe jest spełnienie wszystkich wymagań systemu ESTA. Certyfikat ten daję gwarancję dobrego pokrycia nasion zaprawą poprzez zapewnienie odpylania, co zmniejsza także ilość wolnych pyłów w worku.

Dobre i sprawdzone odmiany

Kwalifikowany materiał siewny to pewność, jaką odmianę siejemy. Poznańska Hodowla Roślin w swojej ofercie posiada szeroką gamę odmian zbóż i roślin strączkowych, dzięki czemu rolnik może dobrać odmianę o konkretnych cechach i parametrach, dostosowanych do danego stanowiska. Na późne siewy pszenicy ozimej, np. na stanowiskach po burakach cukrowych lub kukurydzy PHR oferuje dwie odmiany: pszenicę Legenda i Formacja.

Pszenica na późny siew

Legenda to odmiana o bezkompromisowej zimotrwałości, dobrej zdrowotności i wysokich, sztywnych roślinach, co czynią ją bardzo popularną w gospodarstwach prowadzących produkcję zwierzęcą. Jest to odmiana, która od lat sprawdza się w późnych terminach siewu. W połączeniu z najwyższą zimotrwałością w Polskich badaniach to prawdopodobnie najlepsza pszenica do późnych zasiewów. Nowszą odmianą jest pszenica Formacja, o fenomenalnej sile krzewienia, kompletnym profilu zdrowotnościowym i wysokiej zimotrwałości. Siew Formacji zapewnia najwyższy potencjał plonowania na tle innych odmian jakościowych. Jest to zasługą najnowszych badań i postępów w dziedzinie genetyki. Odmiana została zarejestrowana w 2017 roku i już rok później stała się wzorcem plonowania w badaniach COBORU.

Elitarna pszenica Astoria

W ofercie odmian PHR może pochwalić się również jedyną w Polsce odmianą elitarną. Astoria charakteryzuje się rekordową zawartością białka i glutenu w ziarnie, która utrzymuje wysokie parametry nawet w niekorzystnych warunkach.

Zboża jare i rośliny strączkowe

Na zasiewy wiosenne firma oferuje szeroki wybór odmian wysokoplonujących jęczmieni jarych Eldorado, Avatar, Pasjonat, a także owsa jarego Arab i Refleks zalecanych zarówno do intensywnej jak i ekstensywnej uprawy. Poznańska Hodowla Roślin to także lider w hodowli roślin strączkowych. Oferuje niezawodne i wysoko plonujące odmiany łubinów żółtych Mister, Baryt, Bursztyn, Diament, Goldeneye oraz najwyżej plonujące odmiany łubinów wąskolistnych Tango, Rumba, Samba, Twist i Swing. Wśród grochów siewnych w sprzedaży ma wysokoplonujące oraz charakteryzujące się dobrą zdrowotnością odmiany Cysterski, Olimp, Grot i Turnia, które są liderami plonowania w badaniach COBORU.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x