czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Chińskie zakupy napędzają wzrost notowań giełdowych pszenicy

spot_img

W Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę SRW wybił się o blisko 7% w tym tygodniu i jest najdroższy od trzech miesięcy. Notowania amerykańskiej pszenicy SRW przez dwa miesiące pozostawały w trendzie bocznym w okolicy trzyletnich minimów. Spowodowane to było presją sprzedażową ze strony funduszy hedgingowych, które powiększały systematycznie krótką pozycję netto w kontrakcie. Dopiero pojawienie się popytu na amerykańską pszenicę ze strony Chin dało impuls do zamykania krótkich pozycji spekulacyjnych w Chicago. Odkupowanie kontraktów napędza wzrosty przez siedem kolejnych sesji. Tylko w tym tygodniu seria marcowa na pszenicę SRW podrożała o prawie 7%.

Notowania amerykańskiej pszenicy SRW (usd/100 buszli) na tle zmian pozycji funduszy hedgingowych

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) potwierdził w poniedziałek sprzedaż 440 tys. ton pszenicy do Chin i kolejne 198 tys. ton we wtorek. W środę Państwo Środka kupiło 372 tys. ton tego zboża.

Pszenica ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Chin

Drugie pod względem liczebności Chiny (Indie przewyższyły pod tym względem Chiny) są największym na świecie producentem (139 mln ton w tym sezonie), konsumentem (153 mln ton), ale też importerem pszenicy. Według USDA w tym sezonie kraj ten powinien sprowadzić 12 mln ton tego zboża, mimo że zapasy krajowe (134 mln ton) wystarczyłyby nawet na 10 miesięcy spożycia.

Europejski kontrakt na pszenicę w ograniczonym stopniu korzysta ze wzrostów w Chicago

Na giełdzie w Paryżu pszenica z dostawą w grudniu zbliża się do zakończenia obrotu co podnosi zmienność, a obniża wiarygodność wycen. Największy obrót odbywa się teraz na kontrakcie marcowym, którego odbicie zatrzymało się w okolicy 230 eur/t.  

Unijna pszenica musi szukać własnej konkurencyjności na rynku eksportowym

Wprawdzie ostatnie spadki na rynku eurodolara pomagają unijnym eksporterom (euro się osłabiło), to jednak wtorkowy przetarg egipskiego GASC pokazał, że dostawy rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy z basenu Morza Czarnego są najtańsze na rynku. Ostatecznie Egipt zakupił 120 tys. ton rosyjskiej pszenicy i 60 tys ton ukraińskiej.

Dane KE pokazują, że eksport unijnej pszenicy jest w tym sezonie ciągle o blisko 1/5 mniejszy niż przed rokiem, ale zbliżony do średniej 5-letniej.

Źródło: Euronext-Paryż, KE, USDA, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x