niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Krowy w Janowie Podlaskim: czy faktycznie doszło do zaniedbań? [ZDJĘCIA]

spot_img

W ostatnim czasie rozpowszechniły się doniesienia o rzekomych zaniedbaniach krów w Stadninie w Janowie Podlaskim. W wyniku wizyty poselskiej, posłanki Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dorota Niedziela stwierdziły, że konie w stadninie nie miały czyszczonych boksów przez okres 5-ciu miesięcy, a kopyta nie były pielęgnowane od sierpnia ubiegłego roku. Zaznaczyły jednak, że w najgorszej sytuacji jest stado 600 krów, gdzie krowy i cielęta są zaniedbane  i cierpią z powodu barku odpowiedniej opieki.

Z ⁦Dorota Niedziela po interwencji poselskiej w Janowie. Konie odzyskują kondycję, trudniej z hodowlą bydła. Ponad 600…

Opublikowany przez Joannę Kluzik Rostkowską Wtorek, 19 maja 2020

 

O odniesienie się do zaniedbania krów w stadninie zapytaliśmy Rzecznika Prasowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Wojciecha Adamczyka.

Krowy w Janowie Podlaskim – wyjaśnienia rzecznika KOWR

Jak twierdzi rzecznik prasowy, w gospodarstwie nigdy nie było obsady 600 krów, a średnia liczba krów w 2019 roku wyniosła 368 sztuk. Zwierzęta utrzymywane są w kilku oborach, z których każda ma inne przeznaczenie. Krowy mleczne utrzymywane są w oborze wolnostanowiskowej na betonowej posadzce z legowiskami na słomie, natomiast jałówki utrzymywane są w oborze z wybiegami, a cielęta w budkach dla cieląt na wybiegach i pod zadaszeniem. Miejscem, w jakim utrzymywane są krowy po wycieleniu, jest ściółka w oborze.

Jak powiedział nam rzecznik KOWR – Nie dyskutujmy z tym czy utrzymanie krów na ściółce czy na ruszcie jest lepsze dla zwierząt – są zwolennicy i przeciwnicy obu sposobów utrzymania. Stado bydła w Janowie Podlaskim jest dobrze utrzymane w warunkach, których mogą pozazdrościć zwierzęta utrzymywane na rusztach, bez wybiegów z ograniczoną możliwością ruchu. Bydło w Janowie Podlaskim ma dostęp do wybiegu (co jest rzadkością w czasach intensyfikacji hodowli). Ma nieograniczony dostęp do paszy i wody oraz do legowisk wyściełanych słomą, co również jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Obornik produkowany przez zwierzęta (w przeciwieństwie do gnojowicy produkowanej w hodowli masowej) jest nawozem ekologicznym poprawiającym strukturę gleby.

Aktualny obraz stada w Janowie Podlaskim – ZDJĘCIA

Zapytaliśmy o zdjęcia bydła, jakie krążą w sieci. Rzecznik prasowy KOWR wyjaśnia, że jedno ze zdjęć prawdopodobnie przedstawia krowę odizolowaną od stada z powodu problemów zdrowotnych i nie jest odzwierciedleniem obrazu stada.

Poniżej prezentujemy zdjęcia załączone do komentarza, które, jak zapewnia rzecznik KOWR, pochodzą z Janowa i były zrobione ok. 2 tygodnie temu.

Wejście na prywatny teren bez zgody właściciela?

Zatrzymano 8 osób podejrzanych o kradzieże pestycydów

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników