wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

KRIR apeluje o powołanie niezależnego laboratorium odwoławczego dla rolników

spot_img

Dla wielu rolników, walka o sprawiedliwą wycenę ich plonów staje się coraz trudniejsza, pozbawiona skutecznego mechanizmu odwoławczego. W odpowiedzi na te trudności, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postanowił złożyć wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o powołanie niezależnego laboratorium odwoławczego.

Pilna potrzeba wprowadzenia zmian

Według stanowiska samorządu rolniczego, istnieje pilna potrzeba powołania niezależnego laboratorium odwoławczego oraz wprowadzenia systemu pobierania próbek w sposób bezstronny. Proponowany system zakłada pobranie co najmniej dwóch identycznych prób, z których jedna zostanie użyta do pierwotnej oceny, a druga zachowana do ewentualnej kontroli w późniejszym czasie. Taki krok pozwoli na eliminację wątpliwości związanych z uczciwością ocen wartości plonów.

Przyjęcie takiego systemu oceny plonów przyniesie korzyści całemu łańcuchowi żywności. Po pierwsze, rolnicy zyskają większą pewność co do uczciwej wyceny ich produktów, co wpłynie korzystnie na ich sytuację finansową. Po drugie, stworzenie niezależnego laboratorium odwoławczego przyczyni się do zwiększenia przejrzystości i uczciwości w handlu rolno-spożywczym. To z kolei poprawi konkurencyjność rolników, umacniając ich pozycję w łańcuchu dostaw żywności. Czy ministerstwo zgodzi się na propozycje zarządu KRIR? Czas pokaże.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x