sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Kredyt 2% dla rolników i firm skupowych

spot_img

Kredyty na 2 procent stały się ostatnio bardzo modne w kupowaniu wyborców przez partię rządzącą. Dopłaty do różnicy w oprocentowaniu standardowych kredytów (teraz jest to przynajmniej kilkanaście procent) będą pochodziły z budżetu, czyli z podatków. Zapewne wpłynie to na dużo wolniejszy niż w pozostałych krajach UE spadek inflacji. Tu jest jednak tylko zmartwienie obywateli, ponieważ rząd korzysta na wysokiej inflacji (wpływy do budżetu rosną wraz z rosnącymi cenami).  

Czas na agrobiznes

Po tym jak rząd udostępnił 2% kredyt dla kupujących pierwsze mieszkanie (do 45 lat życia), przyszedł czas na agrobiznes. „Każdy rolnik dostanie kredyt 2 proc. Ten do 50 ha – 100 tys. zł. Między 50 a 100 ha 200 tys. zł, a powyżej 100 ha – 400 tys. zł”–  poinformował minister Robert Telus w PolskieRadio24 w wywiadzie z 26.05.2023.

Robert Telus zapowiedział także, że zostaną uruchomione kredyty dla firm skupujących zboże i owoce miękkie.

Kredyt oprocentowany na 2 procent

Będzie to kredyt oprocentowany także na 2 procent, z maksymalną kwotą 40 milionów złotych i okresem kredytowania do 18 miesięcy. – Nowy kredyt 2 proc. dla firm skupujących. Do 40 mln – na 18 miesięcy. To jest nowość – podkreślił na antenie Telus.

Zboże i owoce miękkie muszą być kupione

Minister rolnictwa dodał, że kredyt przeznaczony jest dla małych, polskich firm z rynku rolnego, które obecnie mają problemy z płynnością przed tegorocznymi żniwami. Zaznaczył, że w celu skorzystania z takiego kredytu „zboże i owoce miękkie muszą być kupione od polskiego rolnika i sadownika„.

– Małe firmy, które skupowały od polskiego rolnika, są zasypane. Dlatego chcemy pomóc małym firmom, które kupują od polskiego rolnika, żeby miały środki na zakup od rolnika w nowej żniwnej, zbożowej perspektywie – przekazał minister. Szacunkowy koszt dla budżetu to około 370 mln złotych.

Źródło: PolskieRadio24

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr GABRYSZEWSKI
Piotr GABRYSZEWSKI
1 rok temu

A jaki bank udzieli kredyt jak ma się wpisy w BIK KRD?! Pr

Tomek
Tomek
1 rok temu

No właśnie i to jest pytanie?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x