czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Krajowe Dni Pola w Minikowie już niebawem!

spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski i Ryszard Zarudzki Dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zapraszają na

 

które odbędą się 20-23 czerwca br. To unikalne w skali kraju wydarzenie, wpisuje się w Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin 2020, pokazuje bioróżnorodność roślin uprawnych, odmiany o podwyższonej tolerancji na suszę, bogatą kolekcję odmian roślin uprawnych, Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe.

Krajowe Dni Pola 2020 są wspólnym przedsięwzięciem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy organizowanym przy współpracy z Polską Izbą Nasienną, Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) – Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Centralne obchody Krajowych Dni Pola będą miały miejsce w Minikowie  20-23 czerwca,  towarzyszyć im będzie kilka wydarzeń. I tak: w samym Minikowie będzie możliwość zapoznania się z kolekcją ponad 500 odmian roślin uprawnych na nawadnianych poletkach z udziałem wielu firm i hodowli nasiennych jak i niezależną kolekcję ok. 200 poletek Firmy Rolnas. Ponadto prezentowane będą poletka roślin odmian uprawnych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w Chrząstowie (ok. 12 km od Minikowa) i kolekcja roślin w Grubnie k. Chełmna. Poletka można będzie zwiedzać podczas Krajowych Dni Pola jak i po, aż do zbioru poszczególnych roślin, czyli do później jesieni.

 

Dlaczego organizujemy Krajowe Dni Pola?

W Niemczech, Francji, Irlandii i innych krajach, organizowane są z powodzeniem wydarzenia o zasięgu ogólnokrajowym. Do tej pory w wielu miejscach w Polsce odbywają się podobne, mniejsze imprezy o zasięgu regionalnym organizowane głównie przez podmioty prezentujące  przede wszystkim swoją ofertę. Dlatego celem Krajowych Dni Pola jest umożliwienie polskim rolnikom porównania w jednym miejscu pełnego potencjału odmian roślin uprawnych, który jako wynik swojej wieloletniej pracy hodowlanej prezentują firmy nasienne oraz porównania systemów ochrony roślin i nawożenia, jak i różnych technologii uprawy, systemów nawadniania, wspomagania decyzji, rolnictwa precyzyjnego. Wstępne uzgodnienia z Ministrem Rolnictwa zakładają kontynuację tej wystawy jako imprezy cyklicznej w różnych miejscach w kraju. W tym roku jak i przyszłym planowane jest, aby  Krajowe Dni Pola odbyły się w Minikowie.

Jakie gatunki roślin uprawnych mogą zobaczyć rolnicy podczas wydarzenia?

Podczas Krajowych Dni Pola zaprezentujemy ponad 500 odmian roślin uprawnych na kolekcji ponad 11 ha w Minikowie, 3 ha w Grubnie i Chrząstowie. Prezentowane tu są odmiany rzepaku ozimego, zbóż ozimych (pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, pszenżyta ozimego, żyta ozimego), zbóż jarych (owsa, jęczmienia jarego zarówno pastewnego jaki i browarnego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego, żyta jarego), buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, roślin bobowatych, w tym grochów, łubinów, bobików, grochów, soi, traw
i mieszanek traw, mieszanek poplonowych oraz lnu i konopi.

 

Co wyróżnia Krajowre Dni Pola w Minikowie na tle konkurencji?

Rośliny prezentowane w Minikowie oraz na imprezach towarzyszących
w Chrząstowie, Grubnie jak i kolekcji firmy Rolnas
pokazują pełny potencjał, czyli wszystko to, co osiągnięto w pracy hodowlanej w ostatnim okresie. Często czynnikiem limitującym rozwój roślin i plonowanie roślin jest woda. Dlatego też na potrzeby organizacji krajowych Dni Pola w Minikowie zainstalowano nowatorski, automatyczny system nawadniania w formie deszczowni mostowej. Dzięki temu jedno z ryzyk związanych
z prowadzeniem uprawy zostało zredukowane.

Dodatkowo stworzyliśmy interaktywny plan Krajowych Dni Pola. Rolnicy na naszej stronie internetowej znajdą dane każdej odmiany prezentowanej na kolekcji w Minikowie
i Grubnie. Dane te, dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych zostały wzbogacone o charakterystyki odmian sporządzone na podstawie ogólnokrajowych doświadczeń PDO.

W dniach 20 i 21 czerwca będziemy prowadzili relację „na żywo” z wydarzenia. Powstaje multimedialne studio, do którego będziemy zapraszali naszych gości, partnerów
i sponsorów. Ze studia będziemy mogli połączyć się ze specjalistami na polu
i zaprezentować efekty naszej ponad rocznej pracy.

W formule on-line prowadzone będą również telekonferencje (22-23 czerwca).
Już dzisiaj zapraszamy do śledzenia naszej strony intenetowej www.dnipola.kpodr.pl oraz informacji
w naszych mediach społecznościowych.

 

Krajowe Dni Pola, to nie tylko prezentacje polowe ale również dwudniowy cykl konferencji poświęcony najważniejszym zagadnieniom związanym z produkcją rolniczą.

Pierwszy dzień konferencji 22.06.2020, poniedziałek, rozpoczniemy od debaty, podczas której porozmawiamy na temat Zagrożeń i wyzwań stojących przed rolnictwem w dobie zmian klimatycznych oraz niedoboru wody. Następnie zrealizujemy cykl bloków tematycznych:

Blok 1 Precyzyjnie zakręceni – rolnictwo okiem młodych rolników – perspektywy Rolnictwa 4.0

Blok 2 Gleba jako najważniejszy zasób gospodarstwa

Blok 3 Nawożenie i ochrona roślin

 

Drugi dzień konferencji 23.06.2020, wtorek, rozpoczniemy również debatą, tym razem porozmawiamy o tym Jak poprawić bezpieczeństwo białkowe kraju? A podczas bloków tematycznych omówimy zagadnienia:

Blok 1 Krajowe źródła białka w żywieniu zwierząt

Blok 2 Soja w uprawie i  żywieniu zwierząt

Blok 3 Efektywne gospodarowanie użytkami zielonymi

 

W ramach Krajowych Dni Pola w Minikowie zapraszamy na pokaz polowy postępu genetycznego odmian roślin uprawnych organizowany przez COBORU, który odbędzie się w SDOO w Chrząstowie 20.06.2020 r.

Pokazowi towarzyszyć będzie seminarium prowadzone w warunkach polowych (w namiotach), z krótkimi referatami dotyczącymi roślin prezentowanych na poletkach pokazowych.

Rozmieszczenie bloków poletek demonstracyjnych w SDOO w Chrząstowie

 

Wszelkie informacje o Krajowych Dniach Pola 2020 znajdują się na stronie: https://dnipola.kpodr.pl/

Zapraszamy również do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych:

Instagram https://www.instagram.com/krajowe_dni_pola_2020/?hl=pl

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników