piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Kowalczyk zapowiedział ograniczenia cen nawozów na wyjściu z fabryki

spot_img

Wiele pytań pojawia się wobec dalszej sytuacji na rynku nawozów. Kupować czy się wstrzymać, nie jeden rolnik stoi przed dużym dylematem. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapytany w radiu ZET, jakie będą ceny nawozów w tym roku odpowiedział, że planuje się wprowadzenie  regulacji i ograniczenia cen na wyjściu z fabryki. 

Czy rząd ponownie uruchomi dopłaty do nawozów?
zdj: Archiwum AP

Cena nawozów w 2023 r. ma być regulowana tak, by była na akceptowalnym poziomie

“Będą regulacje ograniczające ceny nawozów, tak by utrzymać je na akceptowalnym poziomie” – poinformował w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Nadmienił, że Komisja Europejska wydała komunikat, który pozwala na pokrywanie strat fabrykom nawozowym w sytuacji jakiegoś gwałtownego wzrostu cen energii, w tym przypadku gazu. „Więc my z tego mechanizmu będziemy chcieli skorzystać i tym sposobem utrzymywać na akceptowalnym poziomie ceny nawozów” – poinformował Kowalczyk. Dodał, że dwa tygodnie powinny pojawić się rozwiązania w tej sprawie. Wskazał, że to jest kwestia przygotowania odpowiednich rozwiązań. 

Skąd rząd weźmie pieniądze na działanie?

W połowie listopada unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyjaśnił, że propozycja Komisji Europejskiej w sprawie wysokich cen nawozów zakłada przyznanie pomocy publicznej w wysokości do 150 mln euro na jedno przedsiębiorstwo produkujące nawozy. Z kolei drugi mechanizm zakłada wykorzystanie opłaty solidarnościowej, polegającej na przesunięciu środków, jakie zarabia na wysokich cenach energii sektor energetyczny i skierowaniu tych pieniędzy do branż najbardziej dotkniętych cenami gazu, czy energii elektrycznej, czyli m.in. do sektora nawozowego.

Komisarz podkreślił wówczas, że taka forma pomocy jest w przypadku Polski bardzo ważna, ponieważ są tutaj zakłady produkujące nawozy. Polska jest też eksporterem nawozów. Dodał, że wie, iż Polska ma zamiar skorzystać z drugiego mechanizmu. „Publiczne zakupy nawozów i dostarczanie ich rolnikom po niższych cenach po to, żeby te ceny rynkowe, które są bardzo wysokie, nie obciążały tak bardzo rolników. I to na pewno spowoduje obniżkę cen nawozów” – wskazał. 

Czy faktycznie wprowadzone regulacje zmienią obecną sytuację na rynku nawozów? Dajcie znać co o tym myślicie w komentarzach!

źródło: forsal

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Teraz jak cena gazu spadło o 20 %taniej niż przed wojną co ty myślisz sobie ministrze że rolnicy to idioci? Wszyscy rolnicy mówią że ty jesteś ministrem rolnictwa ale… Ukrainy

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x