sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ceny nawozów azotowych w Polsce są zawyżane! Na europejskich rynkach silna tendencja spadkowa 

spot_img

Od września 2021 ceny nawozów szczególnie azotowych znacząco wzrosły. Swój szczyt osiągnęły w okolicach maja i czerwca, gdy saletra amonowa osiągnęła u dystrybutorów cenę powyżej 5000 zł/t, a mocznik nawet 8000 zł/t. Teraz jednak powinno się to zmienić, a to dlatego, że nawozy mają zawyżone ceny. 

Ceny nawozów azotowych w Polsce są zawyżane! Na europejskich rynkach silna tendencja spadkowa 
zdj: Archiwum AP

Ceny nawozów 2023. Pojawił się tańszy mocznik na rynku

Cena azotu uległa zawirowaniu z powodu konfliktu jaki nastał w UE pomiędzy Rosją, dotyczącego transportu gazu przez rurociąg Nord Stream 2, następnie rozpoczęcia wojny na Ukrainie i wprowadzenia embarga na import gazu oraz nawozów przez kraje Unii Europejskiej w tym Polskę. Obecnie dzięki ciepłej zimie, zdywersyfikowaniu dostaw gazu do krajów UE oraz utworzeniu rezerw gazu w zbiornikach podziemnych, ceny gazu uległy ustabilizowaniu i są na poziomie z przełomu sierpnia i września 2021 (około 58 euro/MWh, gdy w szczytowym momencie ceny gazu przekraczały 330 euro/MWh). W tym okresie 2021 roku ceny nawozów na rynku kształtowały się w zakresie 1400 – 1600 zł za saletrę amonową, a mocznik w okolicach 2250 zł za tonę. Obecnie Agrochem Puławy oferuje saletrę amonową w cenie 3650 zł netto oraz mocznik z inhibitorem urazy za 4000 zł netto. Na rynku krajowym mocznik „import” jest już dostępny w okolicach 2900 zł netto co czyni go aż  30%  tańszym od produkowanego przez Grupę Azoty.

Ceny nawozów w Europie “pikują” w dół

Ceny saletry amonowej i mocznika we Francji i Niemczech również „pikują” w dół. Saletra amonowa we Francji kosztuje w granicach 2800 zł (plotki mówią o cenie nawet w okolicach 2500 zł/t) i w podobnej cenie jest dostępny mocznik. Obecnie nie widać przesłanek do zatrzymania trendu spadkowego cen nawozu. Wielu rolników jest już zaopatrzonych w nawozy azotowe ale też spadające ceny rzepaku i pszenicy przy drogich kredytach będą osłabiały zdolności finansowe wielu gospodarstw do zakupu nawozów.

Napisz komentarz

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
Wojciech
1 rok temu

Pani Mario, ciekawy artykuł. Kto ma tą saletrę we Francji?

Dariusz@majster-bud.pl
Dariusz@majster-bud.pl
1 rok temu
Reply to  Wojciech

Majster-Bud Janów ma taką saletrę.

Piochu
Piochu
1 rok temu

A u nas będą mówić że drogo produkowali to drogo sprzedają. I tak minie sezon a spółki zanotują najwyższe zyski . Brawo

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x