środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Korytarze zbożowe pozwoliły wyeksportować 14 mln ton ukraińskich towarów rolnych

spot_img

Od początku funkcjonowania umowy o korytarzach zbożowych (początek sierpnia) ukraińskie porty Wielkiej Odessy opuściło już 558 statków, przewożących 14 mln ton towarów rolnych – poinformowało 17-go grudnia Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. Aktualnie w portach ukraińskich ładowane są 23 statki. Niestety kolejka statków w Bosforze rośnie z powodu opóźnień inspekcji przez stronę rosyjską.

Dzięki korytarzom zbożowym Ukraina wyeksportowała 5 mln towarów rolnych

W cieśninie Bosfor na inspekcję przedstawicieli Wspólnego Centrum Koordynacyjnego do załadunku ukraińskiego zboża czekają obecnie 92 jednostki.  W wyniku sztucznego opóźniania kontroli przez przedstawicieli Federacji Rosyjskiej kolejka wciąż rośnie. Spowalnia to pracę ukraińskich portów i ogranicza eksport produktów rolnych o co najmniej 3 mln ton miesięcznie.

Niektórzy czarterujący wymagają teraz od armatorów uwzględnienia stawki frachtowej do 20 dni oczekiwania w Stambule na koszt armatora.

Opóźnianie kontroli jest sposobem na podniesienie kosztu zakupu ukraińskiego zboża, które konkuruje na rynku z rosyjskim ziarnem.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: APK-INFORM

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x