środa, 8 lutego, 2023

Koronawirus: jakie obowiązki rolników zawieszone?

spot_imgspot_img
-REKLAMA-spot_img

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę przepisów, które przedłużą ważność kończących się uprawnień do wykonywana zabiegów ochrony roślin do czasu możliwości wznowienia szkoleń po ustaniu pandemii. Podobny wniosek dotyczył okresu ważności przeglądu opryskiwaczy. W tej sprawie interwencję podjęła także Lubuska Izba Rolnicza.

Poniżej przytaczamy obszerny fragment odpowiedzi resortu rolnictwa:

 

Odpowiadając na pismo Lubuskiej Izby Rolniczej z dnia 31 marca br. znak LIR – 64/2020/PS oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 27 marca br. znak WIR.BW.PD 895 2020, wskazujące na problemy rolników związane brakiem możliwości powtarzania obligatoryjnych szkoleń z zakresu środków ochrony roślin oraz badań stanu technicznego sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin w związku z wprowadzanymi działaniami na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, pragnę zapewnić, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco analizuje wpływ tych rozwiązań, jaki i epidemii COVID-19, na rolnictwo.

Efektem tego w przyjętym w dniu 7 kwietnia br. przez Radę Ministrów i skierowanym do Sejmu RP rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 330), wprowadzone zostały rozwiązania zawieszające na czas epidemii wskazane wyżej obowiązki.

Niezależnie od powyższego przypominam jednak, że przy wykonywaniu zabiegów ochrony roślin bezwzględnie przestrzegać należy zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Rolnicy, którzy nie mogą obecnie uczestniczyć w szkoleniach, wszelkie informacje dotyczące ochrony roślin, w tym ograniczania zagrożeń w tym zakresie, mogą znaleźć na Platformie Sygnalizacji Agrofagów: www.agrofagi.com.pl.

Źródło: WIR

WIR: rolnik potraktowany jak obywatel dziesiątej kategorii

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,430FaniLubię
10,000ObserwującyObserwuj
17,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników