piątek, 22 października, 2021
spot_img

Będzie odrębny pakiet pomocowy dla branży mleczarskiej?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W związku z pandemią kronawirusa i jej gospodarczymi skutkami ogólnopolskie branżowe organizacje mleczarskie i hodowców bydła skierowały do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wniosek o podjęcie działań w celu zminimalizowania negatywnych konsekwencji zaistniałej sytuacji. W piśmie z 7 kwietnia br. do szefa resortu rolnictwa padły postulaty…. ale czy zostanie stworzony odrębny pakiet pomocowy dla branży mleczarskiej?

 

 pakiet pomocowy dla branży mleczarskiejPakiet pomocowy dla branży mleczarskiej – zabezpieczyć odbiór mleka

W pierwszej kolejności producenci mleczni i hodowcy, postulują zabezpieczenie odbioru mleka i gwarancję zapłaty  dla rolników za wyprodukowany surowiec, gdyby zamknięciu uległ lokalny zakład przetwórczy, a powodem było zagrożenie koronawirusem. W tym celu należy stworzyć „siatkę” zakładów buforowych niedaleko podmiotu wyłączonego z produkcji. Tak aby możliwe było przerobienie w nich surowca z tego zakładu.

 

Interwencyjna cena i skup

Kolejny krok to państwowa gwarancja minimalnej ceny skupu. Przy czym, cena ta winna być podstawą do przekazania należności podmiotowi skupującemu i rolnikom, w co miesięcznych cyklach wypłat.
Natomiast końcowe produkty przerobu surowca: masło, sery i proszki mleczne, powinny stać się własnością państwa i mogą być przeznaczone na rezerwę strategiczną w Agencji Rezerw Materiałowych. Ponadto, zdaniem specjalistów z branży, pomocna byłaby też możliwość odpłatnego przechowania ich przez państwo w magazynach należących do przetwórców.
Autorzy pakietu postulatów uznali też konieczność ustabilizowania cen wyrobów gotowych za pośrednictwem państwowego interwencyjnego ich zakupu. Chodzi tu o zmniejszenie nagłego, negatywnego efektu wywołanego zamknięciem branży hotelarsko, gastronomiczno, restauracyjnej.

https://agroprofil.pl/p/uzytki-zielone-publikacja-specjalna-agro-profil/

Zapewnić ciągły odbiór mleka

Ponadto autorzy pakietu propozycji, zgodni są co do zasadności włączenia branży mleczarskiej do infrastruktury krytycznej kraju dla zapewnienia ciągłego odbioru mleka od rolników oraz możliwości dostarczania tego surowca do zakładów przetwórczych i nie dopuszczenia do jego marnowania. Wskazano też na konieczność pomocy państwa w zakresie zapewnienia środków ochrony dla przetwórców, ich pracowników oraz producentów mleka. W tym kontekście dodatkowo podkreślono znaczenie zakupu interwencyjnego  mleka w proszku, masła i serów.

 

Pakiet pomocowy dla branży mleczarskiej czy widmo upadku?

W uzasadnieniu powyższych postulatów stwierdzono, że niewdrożenie tego rodzaju działań, oprócz bankructwa  podmiotów mleczarskich, doprowadzi do upadku dziesiątek  tysięcy gospodarstw mlecznych, które stracą nie tylko możliwość sprzedaży mleka, ale również (w przypadku spółdzielni) także dorobek w postaci zgromadzonych udziałów. Czekają je również inne prawno-ekonomiczne  konsekwencje. Oprócz bankructw rolników plajta dotknąć może też kolejne dziesiątki tysięcy podmiotów kooperujących.

 

Możliwe skażenie środowiska

Natomiast na płaszczyźnie ekologicznej problemem może być   brak szans na odbiór wytworzonego mleka. W efekcie rolnicy nie będą mogli zagospodarować surowca, który w wielu przypadkach zostanie wylany i zanieczyści środowisko. Stanie się tak, bo rolników nie będzie stać na utylizację.
Problemem będzie też nadmiar krów mlecznych, które z uwagi na brak pasz staną się źródłem zagrożenia  epidemiologicznego. Ucierpi również społeczeństwo. Likwidacji ulegną miejsca pracy na obszarach wiejskich. Natomiast  upadek gospodarstw wysokotowarowych doprowadzić może do nieodwracalnych zmian ludnościowych.

 

Pakiet pomocowy dla branży mleczarskiej – co dalej?

Pod powyższym pakietem postulatów podpisali się:
Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich mgr inż. Waldemar Broś, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy dr inż. Klemens Ciesielski, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik, oraz Prezes Polskiej Izby Mleka Edmund Borawski. Pismo stanowi kontynuację wielu wcześniejszych sygnałów kierowanych przez przedstawicieli branży mleczarskiej do Rady Ministrów i Ministra Rolnictwa. Pisaliśmy już szeroko o problemach z odbiorem mleka, a wcześniej z paniką na rynku i masowymi zakupami klientów. Wówczas już przewidywano daleko idące konsekwencje. Póki co ani Rząd, ani Ministerstwo nie odniosło się jeszcze do powyższego listu. Miejmy nadzieję, że z uwagi na powagę  sytuacji nastąpi to w jak najkrótszym czasie. O czym poinformujemy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński  
Źródło: KZSM ZR
Foto: Pixabay

 

Koronawirus: problemy w branży mleczarskiej

Prezes Mlekovity: od nas wszystkich zależy czy przetrwamy kryzys

  

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły