środa, 3 marca, 2021

WIR: rolnik potraktowany jak obywatel dziesiątej kategorii

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W ostatnim czasie Minister Jan Krzysztof Ardanowski podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

Zasiłek choroby został podniesiony do  15zł za dzień (wcześniej 10zł) [CZYTAJ TUTAJ]. Jednocześnie został skrócony okres uprawniający do wypłaty zasiłku z 30 do 14 dni czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, jeżeli niezdolność ta jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych.

 

Zasiłek chorobowy: WIR komentuje

Wielkopolska Izba Rolnicza w piśmie, które skierowała do Prezesa KRiR Wiktora Szmulewicza krytycznie komentuje propozycję podwyższenia zasiłku chorobowego dla rolników. Według opinii WIR ta kwota jest nie do przyjęcia i zdecydowanie za niska.

W przypadku zarażenia się przez rolnika koronawirusem będzie on musiał zatrudnić pracownika, a cała rodzina zostanie objęta kwarantanną. Jak czytamy w liście WIR obecnie stawki dla pracowników wahają się w granicach 15-40zł/h. Zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą, w tym produkcje mleka.

Rzepak – publikacja specjalna Agro Profil

Wielkopolska Izba Rolnicza krytykuje postępowanie rządu

W piśmie do Prezesa KRIR wskazano, że zaproponowana stawka nie pokrywa niczego, nawet kosztów leczenia oraz nie uwzględniono faktu, że w przypadku  zachorowania cała rodzina zostanie objęta kwarantanną co również wyeliminuje członków rodziny z jakiejkolwiek działalności. Dlatego WIR uważa, że rozwiązanie które proponuje rząd powinno zapewnić rolnikowi możliwość opłacenia pracownika przez co najmniej 8h i innych kosztów związanych z leczeniem czy chociażby opieką nad dziećmi.

Obywatele dziesiątej kategorii?

Wielkopolska Izba Rolnicza zaznacza również, że traktowanie rolników jak obywateli dziesiątej kategorii w dobie zagrożenia epidemiologicznego jest mocno nieetyczne ze strony rządzących. Podkreślono również, że rolnicy powinni być traktowani podobnie jak przedsiębiorcy, szczególnie że to oni gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe w tej trudnej sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy.

Na końcu WIR podkreśla również, że oczekuje poważnego pakietu rozwiązań finansowych dla rolników.

 

Poniżej publikujemy całość pisma.

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowy CLAAS ARION 400

Wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Stage V ciągniki ARION 400 firmy CLAAS zyskują nową stylistykę, nowy flagowy model, a od modelu ARION 440 także większą moc...

CLAAS CEMOS z nowymi możliwościami od wiosny 2021

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020 system jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900...

Ostatnie chwile z ciepłym powietrzem [POGODA]

Już w nocy na zachodzie, wschodzie, północy i w centrum niebo szczelnie zakryją chmury z niewielkimi opadami mżawki. Temperatura spadnie tutaj nad ranem do...

Śledź nas

21,246FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,370SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły