piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Komisja celowo opóźniła publikację raportu o strategii od pola do stołu?

spot_img

Dziennikarze EURACTIV dotarli do sensacyjnych danych. Jak się okazuje Komisja Europejska zdecydowała się opóźnić o pół roku publikację swojego kontrowersyjnego raportu na temat potencjalnych skutków flagowej polityki żywnościowej UE, strategii „od pola do stołu”

Raport gotowy był już w styczniu

 Jak wynika z doniesień, raport był gotowy do publikacji w styczniu jednak urzędnicy zdecydowali o opublikowaniu dokumentu dopiero w sierpniu.  EURACTIV był w stanie ujawnić, że raport był faktycznie gotowy do publikacji w styczniu, zgodnie z otrzymaną przez EURACTIV notą skierowaną do komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego od dyrektora generalnego DG AGRI Komisji Wolfganga Burtschera.

Notatka, datowana i podpisana elektronicznie przez Burtschera w dniu 13 stycznia, informuje komisarza o stanie prac nad badaniem i wyznacza jego tymczasową datę publikacji jako „przewidywany koniec stycznia”. W liście dodano ostrzeżenie, że „potrzebna jest uważna interpretacja tych wyników” ze względu na delikatny charakter treści raportu.

F2F spowoduje spadek produkcji

W raporcie stwierdzono, że poprawie ochrony środowiska będzie towarzyszyć 10% zmniejszenie podaży produktów rolnych w UE, osiągając maksymalnie 15% redukcję w przypadku mięsa. Niezależnie od scenariusza, osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju zawartych w F2F spowoduje spadek produkcji o 5-15% we wszystkich sektorach.

Komisja odpiera zarzuty

Rzecznik Komisji wytłumaczył, że poślizg w publikacji spowodowany był szeregiem niedociągnięć raportu zidentyfikowanych w styczniu, którymi Komisja próbowała się zająć przed publikacją.

„Te niedociągnięcia były związane raczej z wykorzystanymi założeniami i zdolnością do uchwycenia dynamicznych sytuacji, takich jak zmiany w zachowaniu konsumentów, ponieważ odzwierciedlają one ostatnie zmiany w trendach żywieniowych, a nie z obawami metodologicznymi.” – powiedział rzecznik. Dodał, że Komisja zdecydowała się na późniejszą publikację ponieważ nie było możliwości rozwiązania tych problemów w rozsądnym terminie. W którym momencie Komisja zdała sobie sprawę, że tych niedociągnięć nie da się usunąć? Niestety tych informacji nie przekazano. Poinformowano natomiast, że badanie zostało opublikowane „kiedy komisja była gotowa”.

Cóż działania Komisji Europejskiej od dawna były kontrowersyjne dla branży rolniczej, sytuacja powyżej nie polepszy wizerunku a na pewno zrodzi głęboki żal wśród rolników, którym zależy na zmianie lecz nikt nie chce ich wysłuchać… 

źródło:euractiv
Zdj: pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x