czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

MRIRW: Brak ubezpieczenia wiąże się z niższą pomocą finansową

spot_img

Trwa jesienne kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych. W tym roku pula środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych została zwiększona do 900 mln zł. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że w przypadku braku polisy ubezpieczeniowej upraw rolnych, pomoc krajowa udzielana w związku z wystąpieniem klęsk żywiołowych jest obniżana o 50%.

Aby uzyskać pełne świadczenie rolnik musi posiadać polisę zabezpieczającą 50 % powierzchni upraw z wyłączeniem łąk i pastwisk. Dotyczy to również ubiegania się o kredyt preferencyjny (oprocentowany w wysokości 0,5 proc. w skali roku) na wznowienie produkcji w związku z wystąpieniem klęski żywiołowej.

Dopłaty do składek ubezpieczeniowych z budżetu Państwa wynoszą do 65%  wysokości składki. Maksymalne sumy ubezpieczenia określa minister rolnictwa w drodze rozporządzenia na każdy rok. Producent rolny może  zawrzeć umowę ubezpieczenia na sumy niższe niż określone w  rozporządzeniu. W takiej sytuacji składka z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia będzie odpowiednio niższa.

Ubezpieczeniu podlegają  wymienione w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dnia 7 lipca 2005 r.:  

  • uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i  krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe od  zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru – od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne;
  • zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie – od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Umowy ubezpieczenia z dopłatami z budżetu Państwa można zawrzeć  z siedmioma zakładami ubezpieczeń:

  1. Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A.; 
  2. GENERALI Towarzystwem Ubezpieczeń S.A.;
  3. POCZTOWYM Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych;
  4. INTERRISK Towarzystwem Ubezpieczeń S.A.;
  5. Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW;
  6. VH Oddział w Polsce;
  7. TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.

Źródło:MRiRW
zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x