środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Komisarz Wojciechowski za skróceniem łańcuchów dostaw

spot_img

– Chcemy bardzo mocno poprzeć produkcję lokalną, a więc programy, które będą popierane przez Komisję. Będziemy wspierać również rolników, którzy produkują, dostarczają swoje produkty, także swoje zwierzęta do bliskich przetwórni, na lokalne rynki, skracając drogę od pola do stołu, która jest bardzo długa w przypadku transportu zwierząt. Niekiedy z jednego krańca Europy na drugi, albo nawet poza Europę – powiedział Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski podczas wtorkowej (2 grudnia br,) dyskusji w Parlamencie Europejskim na tematy związane z planami ograniczenia długodystansowego transportu zwierząt oraz ich dobrostanu. 

Komisarz Wojciechowski podkreślał też, że Wspólna Polityka Rolna i niektóre założenia strategii „od pola do stołu” mają pomóc w osiągnięciu powyższych celów. Natomiast sama Strategia „od pola do stołu” zdaniem KE zawiera wiele składowych skracających dystrybucję produktów-rolno spożywczych. 

To ma się rolnikowi opłacać

Ważnym kryterium wdrażania nowych unijnych rozwiązań jest ich opłacalność dla rolników. Środki na finansowanie planowanych przekształceń mają być zawarte m.in. w  nowym ekoprogramie dotyczącym ochrony zwierząt, a także w drugim filarze Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącym Polityki Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przewiduje się zatem szereg różnego rodzaju programów, których celem będzie skrócenie potrzeb transportowych. Ważnym aspektem będzie premiowanie rolników i przetwórców za produkcję w ramach krótkich łańcuchów dostaw, tak aby finalnie długodystansowe transporty stały się nieopłacalne. 

Parlament o dobrostanie

Podczas wczorajszej dyskusji podjęto też temat znakowania symbolem oznaczającym hodowlę w zgodzie z dobrostanem zwierząt, który europejskie instytucje planują wprowadzić w najbliższym możliwym czasie. W tym kontekście Komisarz Europejski Janusz Wojciechowski zapewnił, że będzie mocno zabiegał o to, aby nowy znak dotyczył wysokich standardów   utrzymywania i traktowania zwierząt na wszystkich etapach: od hodowli przez transport po ubój. 

Źródło: Parlament Europejski 
Foto: Wikipedia

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x