środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zlikwidowano 924 tysiące kur niosek

spot_img

Wielkopolski Urząd Wojewódzki przekazał informację o zakończeniu prac związanych z likwidacją ogniska ptasiej grypy na fermie drobiu w miejscowości Wroniawy w gminie Wolsztyn. Wykryto tam zjadliwy wirus podtypu H5N8. Ognisko zostało potwierdzone 24 listopada br. Następnego dnia podjęto działania związane z jego likwidacją. Na fermie utrzymywano 924 tysiące kur niosek.

Pomagali żołnierze WOT

Działania, które trwały 4 dni aktywnie wspierali żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Natomiast w minioną niedzielę (29 listopada br.), w 14 budynkach należących do fermy przeprowadzono dezynfekcję. W najbliższych dniach rozpocznie się też szacowanie strat. 

Dodajmy, że wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie nr 34/20 w sprawie zasad zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów wolsztyńskiego i grodziskiego. Ognisko we Wroniawach było 11 ogniskiem w tym roku w Wielkopolsce, a pierwszym po tym jak po zwalczeniu pierwszej fali epidemii, ogłoszono Polskę krajem wolnym od ptasiej grypy. 
 
Źródło: WUW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x